Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » İşsizler Valiliğin önünde eylem yaptı

İşsizler Valiliğin önünde eylem yaptı

Kadrolu ve güvenceli iş talebiyle bir süre önce İŞ-KUR`u basan Derinceli işsiz gençler, Derince`den Valiliğe kadar yürüdü. Derince Limanı ışıklar kavşağında bulunan Aktürk Petrol`ün önünde toplanan işsizler, ceplerinde münibüs parası olmadığı için vilayete kadar yürüyeceklerini açıkladı.

Polis Şirintepe Köprüsü önünde barikat kurarak işsiz eylemcileri Plajyolu üzerinden yürümeye zorladı. Yol boyunca polis kordonu altında tutulan gençler, valilik binası önüne geldiklerinde bir kez daha polis engeline takıldı.

Valiyle görüşmeleri engellenen 15 eylemci işsiz, oturma eylemi başlattı. “Vali buraya” sloganlarıyla polisin tutumunu protesto eden eylemciler ile eylemi dağıtmaya çabalayan Kocaeli Emniyet Müdür Yardımcısı Osman Çetinkaya arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. İşsiz gençler, devletin istihdam sorumluluğunu yerine getirmesini istedi.

Derince ve Körfez İlçelerinde oturan işsizler, iş bulana kadar eylemlerine devam edeceklerini belirterek, eylemlerine son verdi. İşsiz gençler aynı taleplerle Derince Belediyesi`ne yürümüş, Belediye’nin içinde bir süre oturma eylemi yapmışlardı. İş-Kur’u da basan gençler eylemlerine iş verilinceye kadar devam edeceklerini belirtiyorlar.

Derinceli işsizlerin eylemleri, ön açıcıdır. Yaygınlaştırılmalı, kitleselleştirilmelidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*