Anasayfa » DÜNYA » İşsiz işçiler marketlerden ihtiyaçlarını parasız alma eylemi yaptı

İşsiz işçiler marketlerden ihtiyaçlarını parasız alma eylemi yaptı

İspanya’nın Sevilla ve Cadiz bölgesinde işçiler iki hipermarketten ihtiyaçlarını parasız alma eylemi yaptı.

İşsizliğin yüzde 40’lar düzeyinde olduğu iki bölgede, işçiler kitlesel olarak Carrofeur’a girdiler, sepetlerini temel ihtiyaçları olan, süt, şeker, yağ, pirinç, et, peynir ürünleriyle doldurdular ve marketten para ödemeden çıkmaya çalıştılar.

Eylemin gerçekleştirildiği marketlerden birinde polis kapıları tuttu ve işçilerin gözaltına almaya çalıştı. Diğerinde ise dışarıdaki işçi göstericileriyle polis arasında yaşanan arbede sırasında, işçiler parasız aldıkları ürünlerle birlikte marketten uzaklaşmayı başardı.

Eylemi örgütleyen işçiler, marketlerden parasız aldıkları 20-30 sepetlik temel gıda ve ihtiyaç ürünlerinin sembolik olduğunu, kimsenin karnını doyurmayacağını, ancak işsizliğe ve marketlerde herkese yetecek kadar ürün dururken işçilerin ve işsizlerin neden ve nasıl aç kaldığına dikkat çekmek için yaptıklarını açıkladılar.

Kriz koşullarında, Avrupa, ABD ve bir dizi ülkede, bazı yerel sendika şubelerinin de destek verdiği, toplu taşıma araçlarına parasız binme, marketlerden ihtiyaçlarını parasız alma gibi eylem biçimleri yaygınlaşıyor…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*