Anasayfa » DÜNYA » İsrail’de yüzbinler sokakta

İsrail’de yüzbinler sokakta

İsrail’de işçi ve emekçiler, sosyal adalet talebiyle ve hayat pahalılığına karşı, Tel Aviv başta olmak üzere bir çok ilde sokaklara çıktı.

İsrail’de gece eylemleri ile sokağa çıkan işçi ve emekçiler ilk olarak genç bir kadının evinden atılmasını protesto etmek için sokağa çıkmıştı. eylemelr daha sonra hata pahalılığı ve sosyal adeletsizliğe karşı bir duruş aldı. Son aylarda kitlesel eylemlerde kullanılan çadırlar İsrail’deki eylemciler tarafından da kuruldu.

Tel Aviv’de, ilk çadırların kurulduğu Rothschild Bulvarı‘ndan başlayan yürüyüş, Savunma Bakanlığı ile hükümete ait binaların bulunduğu alana yöneldi. İsrail‘in 3 büyük televizyon kanalı, devlet televizyonu Kanal 1 ile Kanal 2 ve Kanal 10 televizyonları, normal yayınlarını keserek gösterileri canlı nakletti.

Hükümete geri adım attırabilmek için İsrail çapında 400 bin dolayında kişinin sokağa döküldü, sadece Tel Aviv’de yürüyüşe katılanların sayısı 320 bini buldu.

Sosyal adalet talebini attıkları sloganlara ifade eden göstericiler, “Mısır burası”, “Mısırlı gibi yürü” yazılı pankartlarla Mısır’daki halk hareketine de atıfta bulundu.

İsrail’de sosyal adalet ve hayat pahalılığına karşı yapılan gösteriler üçüncü haftasına girerken, dün, ülke çapında yapılan protestoların en büyüğü gerçekleşmiş oldu.

Hükümet karşıtı protestoya; öğretmenler, öğrenciler, sosyal yardım görevlileri, işçiler dahil olmak üzere toplumun birçok kesiminden katılım olduğu gözlemleniyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*