Anasayfa » DÜNYA » İspanya’da gençlik ayaklanması

İspanya’da gençlik ayaklanması

“İspanya’da Genclik Ayaklanması: Bu bir devrimin başlangıcıdır.” başlıklı yazı, Almanya’daki TAGESZEITUNG gazetesinden Devrimci Proletarya için çevrilmiştir.

Taz: Binlerce İspanyalı Madrid’in merkezinde bulunan Puerta del Sol alanını işgal ediyor. İşgalciler nasıl örgütlendiler ve amaçlarınız nelerdir ? Bu işgalin organizasyonunu kim yaptı?

Hernán: YERİNİZİ ALIN Parolası altında düzenlenen bu eylem Pazar günü yapılan büyük gösteriden sonra kendi dogallığında oluştu. Gösteriden sonra yüzlerce insan evlerine gitmek yerine alanı işgal ettiler. Genel olarak İspanya genelinde geniş bir desteğe sahibiz. Birçok büyük şehirde bizim yaptığımız türden gösteriler düzenleniyor.

Taz : Çarşamba gecesi binlerce insan bu alandaydı. Şehrin ortasında bulunan bu alandaki yaşantıyı nasıl düzenliyorsunuz ?

-Farklı komisyonlar oluşturduk. Bir grup farklı eylemleri yapmayı planlamaktan ve hazırlamaktan sorumluyken, diğer bir grup alanın temizliğinden sorumlu. Üçüncü bir grup kaldığımız alanın düzenlenmesi , örneğin yataklar ve diğer alt yapı sorunlarıyla ilgileniyor. Mutfaktan sorumlu bir grubumuz var. Ayrıca hukuksal işlemler için avukatlardan oluşan bir grubumuz ve bir temsilcimiz bulunmaktadır.

Taz: Çok geniş kapsamlı bir örgütlenme galiba?

-Eksiğimiz olan şey , sağlıktan sorumlu grubumuzun olmayışı. Mücadelenin ilerleyen günlerinde bunun için gönüllü kişilerin bize basvuracağını ümit ediyoruz.

Taz: Bir çok basın yayın kurumu bu işgalle Kahire’nin Tahrir alanındaki işgal arasında karşılaştırma yapıyorlar. Mısır devrimi İspanya’daki işgalin öncüsü mü ?

-Herşey bir şekilde birbiriyle bağlantılıdır. Bu enternasyonal bir devrimdir . Bizim burada yaptığımız ise, İspanya’daki devrimin halkasını gerçekleştirmektir, tıpkı Kuzey Afrika’da görüldüğü gibi. Avrupa’da da bir değişime ihtiyacımız var. Hedefimiz bu işgal sayesinde amacımızı Avrupa halkına anlatmak.

Taz: Mısır’da yaşananlar bir diktatörün düşürülmesiyle ilgiliyken , İspanya’daki yaşananlar demokratik bir sistem içerisinde dile getirilen taleplerle ilgili değil mi?

-Her iki protestonun da çıkış sebebi , hükmeden sınıfa karşı duyulan derin kin ve öfkedir ve bu durum geniş bir dayanişma ağının oluşmasını sağlamaktadır. Mısır halkıyla olan ortak noktamız budur.

Taz: Pazar günü yapılacak belediye ve bölgesel seçimlerden sonra ne olacak ?

-Bu konuyu önümüzdeki günlerde yapacağımız toplantılarda kararlastıracağız. Bu henüz bir devrimin sadece başangıcı.

Taz: Bir devrim ?

-Evet, biz bütün sistemi kontrol eden ve felce uğratan saldırgan ikili parti sisteminin yokolmasını istiyoruz. Biz gerçek fikir özgürlüğünün varolmasını istiyoruz.

Röportaj: REINER WANDLER

2 yorum

  1. Biz üç genç olarak şuanda Barcelonada Plaza Catalunya Meydanında Uluslararası Komitede çalışıyoruz. Niye çalışıyoruz nasıl çalışıyoruz kısmını geçicem.
    Burda çok hızlı bir şekilde bir devrim gerçekleşiyor. Bütün Barcelona sokaklarda günlerdir, bu devrimi yapmak için uğraşıyor.
    Size diyceğim internete girin haberleri okuyun ve sizde bu hareketi başlatın.
    Barcelonadan sevgiler

  2. Tüm kalbimizle destekliyoruz. Bir ülkenin ufkunu gençliği belirler. Selam olsun devrimci genç kardeşlerime..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*