Anasayfa » DÜNYA » İspanya’da işçi sınıfının mücadelesi büyüyor

İspanya’da işçi sınıfının mücadelesi büyüyor

Madencilerden sonra kamu işçileri de 13 Temmuz’da, İspanya genelinde kamu harcamalarında yapılmak istenen 65 milyar Euro’luk kesintilere karşı sokağa çıktılar.

Binlerce kamu işçisinin katıldığı gösterilerin en büyüğü Madrid kentinde gerçekleştirildi. Parlamento binasına yürümek isteyen kitleye polis vahşice saldırarak tazyikli su, biber gazı ve plastik mermi ile birçok işçi ve emekçiyi yaraladı. Çok sayıda işçi de gözaltına alındı.

Yeni kemer sıkma önlemleri kapsamında 65 milyar Euro’luk kesintinin yanı sıra memurların Noel ikramiyelerinin iptal edilmesi, katma değer vergisine yapılan artış, işsizlik sigortası ödemelerinin düşürülmesi ve emeklilik sisteminde değişikliğe gidilmesi yer alıyor.

İşçi sendikaları, yeni kesintilere ve kazanılmış haklarına yönelen saldırıları protesto etmek için 19 Ağustos tarihinde büyük bir gösteri düzenleyeceklerini açıklıyorlar.

İspanya’da işçi sınıfının, sermayenin saldırılarına karşı küçüklü büyüklü birçok eylem yapması dahi hükümetin saldırgan politikaların da henüz geri adım atmiş değil. Hükümet yetkilileri eylemden sonra şu açıklamayı yaptı: Ekonomi Bakanı Luis de Guindos, “durum çok kötü, tek çıkar yol söz konusu kesintileri yapmak.”

Demek oluyor ki sermaye sınıfı geri adım atmayarak işçi sınıfının ve emekçilerin mevcut haklarını mümkün olduğunca aşağıya çekerek, kendi krizini işçi sınıfına ve emekçilere ödetecek. Burjuvazi ve mali oligarşisinin saldırılarını durdurmak ve geriletmek için tek çıkar yol işçi sınıfının birleşik geniş katılımlı ve militan sokak çatışmalarını da içeren direnişi olabilir. İşçi sınıf mücadelesinin küresel düzeyde ivme kazandığı şu günlerde sınıf olarak, daha kapsayıcı ve militan direnişlere ihtiyacımız var.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*