Anasayfa » DÜNYA » İspanya’da Eğitim Grevi

İspanya’da Eğitim Grevi

İspanya da işçi ve öğrenci sendikalarının yer aldığı Ulusal Kamusal Eğitim Platformunun çağrısıyla İspanya’da işçi ve öğrenciler eğitim bütçesinde kesintilere ve eğitim reformuna karşı yine alanlardaydı.

Eğitim reformuna karşı mücadele eden işçi ve öğrenciler mücadelelerini karalıkla devam ettirirken 80 kentin greve yoğun katılımıyla eğitim durma noktasına gelmiş oldu.

İşçi Sendikaları ve Emekçiler Konfederasyonu (UGT) greve katılımın yüzde 83 ile yüzde 90 oranında olduğunu belirtirken Öğrenci sendikaları katılımın yüzde 90 olduğunu bildirdi.

25 Ekimde de devam eden eylemlere de katılım yoğunluk gösterdi. Öğrenci ve öğretmenler başkent Madrid’te sloganlar atarak yürüdüler. Akşam saatlerinde polisin müdahalesinin ardından çatışmalar ve gözaltılar yaşandı.

İspanya da grevlerden ilki 9 Mayıs’ta olmak üzere eğitim işçileri, öğrenciler ve velilerin birlikte gerçekleştirdiği ikinci büyük genel grev oldu. İşçi ve öğrencilerden oluşan Kamusal Eğitim Platformu 2-9 Kasım arası yeni bir genel grev çağrısı yaptı.

1382788551_noooo

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*