Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İSKİ işçileri: Beklemeden, eyleme (video haber)

İSKİ işçileri: Beklemeden, eyleme (video haber)

9 gündür direnişte olan İSKİ işçileri ilk yürüyüşlerini gerçekleştirdi. Sabah 10:00’dan itibaren İSKİ Aksaray önünde toplanan işçiler saat 12:00’a kadar sloganlarla işe geri iade taleplerini dile getirdiler. Anadolu yakasında atılan işçilerin gelmesiyle kortej oluşturan işçiler İstanbul Büyük Şehir Belediyesi‘ne doğru yürüyüşe geçti.

İstanbul’un en merkezi yerlerinden biri olan Aksaray’da işçilerin eylemine dönük yoğun bir ilgi vardı. “İşimizi Geri İstiyoruz”, “İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız” pankartlarıyla yürüyen işçiler çoşkulu bir şekilde attıkları “Birleşe Birleşe Kazanacağız”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “İşimiz Aşımız Ekmek İçin Kavgamız” sloganlarıyla adeta Aksaray’ı inletti. 9 gündür süren bekleme halinden çıkış ve Anadolu yakasıyla direnişin birleşmesinin yansımasıydı bu çoşku.

Büyük Şehir Belediyesi’nin önüne gelindiğinde işçiler adına basın açıklamasını okuyan Ali Taştan 9 gündür direnişte olmalarına ve görüşme taleplerine rağmen muhatap alınmadıklarını, sanki hiç yokmuşlar gibi davranıldığını söyledi. İşe geri iade taleplerini tekrarlayan Taştan açıklamasını “Mücadelemizi sadece hukuk sürecine tabi kılmadan sokaklarda da eylemlerimizi çeşitlendirerek sürdüreceğiz” vurgusuyla tamamladı.

Açıklamanın ardından bir süre oturma eylemine geçildi. Burada da yoldan geçenlerin alkışlamaları ve destek konuşmaları dikkat çekti. Eylem boyunca hem İSKİ, hem de Büyükşehir Belediyesi’nin önünde işçilerin binaya girişlerini de önleyecek şekilde aşırı bir polis yığınağı vardı.

İşçiler yarın 14:00’da Taksim‘de yapılacak yürüyüş çağrısından sonra sloganlarla tekrar direniş alanı olan İSKİ önüne döndüler.

VİDEO:

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*