Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » İSKİ işçileri: İşimizi istiyoruz! (video haber)

İSKİ işçileri: İşimizi istiyoruz! (video haber)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İSKİ’nin taşeron şirketlerinde çalışan sayaç okuma, açma-kapama, kaçak tespiti işlerini yapan işçiler, İSKİ genel müdürünün taşeron şirketlerle anlaşmayı feshetmesi üzerine işlerine geri dönmek için Aksaray ve Kağıthane İSKİ binaları önünde direnişe geçtiler.

İSKİ işçileri, direnişlerinin 3. günü olan 17 Mart’ta da İSKİ’nin önünde eylemdeydiler. “İşimizi istiyoruz!-İSKİ İşçileri” pankartıyla İSKİ önüne gelen yaklaşık 50 işçi, yaptıkları basın açıklamasında, İSKİ müdürüyle görüşme ve işe geri alınma taleplerini dile getirdiler.

Ayrıca prim usulü ücretle çalıştırılan işçiler ücretlerinide zamanında alamadıklarını belirttiler. İSKİ bünyesinde çalışan 2300 taşeron işçinin parça parça işten atıldığını, son olarak asıl kıyımın ise yarın yaşanacağını söyleyerek, yarın eylemin çok daha güçlü bir katılımla sürdürülmesi için çağrı yaptılar.

İşçiler toplanıyor

İşçiler, eylemin ardından Eğitim-Sen Aksaray Şubesi’ne giderek, burada bir toplantı yaptılar. Devrimci Proletarya okurlarınında katıldığı toplantıda, direnişin 4. gününün ve hukuki sürecin değerlendirmesi yapıldı. Toplantının ardından Devrimci Proletarya okurlarının önerisiyle İSKİ işçilerini temsilen bir işçi Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu toplantısına katılarak platform bileşenlerini, yarın yapılacak basın açıklamasına davet etti.

Süreklilik, hedeflenme

Sayaç işçilerinin çoğunluğu, çalışma bölgelerinin farklı, birbirinden yalıtık olması nedeniyle birbirini tanımıyor. Tanışma, bir araya gelme, kendi alan ekiplerini bir araya getirme çabaları her daim sürüyor. Bir anda sözleşmelerinin feshedilmesiyle karşılaşan işçilerin eylemi, bu sonuca yönelik gelişen kendiliğinden tepkiden çıkışını alıyor. Bu yüzden, ilişkileri, iç örgütlülükleri henüz başlangıç adımlarını atmakta.

İşten atmaların 400 kişiyle sınırlı kalmadan devam edeceği şimdiden görünen bir gerçek. Bu yüzden de işçiler hem Avrupa yakası hem de Anadolu yakasındaki diğer işçilerle bir araya gelerek eylemi süreklileştirmeyi, güçlendirmeyi hedeflemeliler.

İSKİ işçileri, direnişlerini kazanana kadar hergün saat 10.00-17.00 arası Aksaray ve Kağıthane İSKİ müdürlüklerinin önünde olacaklar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*