Anasayfa » DÜNYA » IŞİD’e ağır darbe

IŞİD’e ağır darbe

DAİŞ çetelerinin Rakka ve Cerablus’tan getirdikleri tank, zırhlı araç ve güç takviyesiyle dün sabah başlattıkları saldırıları YPG/YPJ savaşçıları tarafından püskürtüldü. Yaşanan çatışmalarda 58 çete öldürüldü.

YPG Basın Merkezi, DAIŞ çetelerinin Kobanê’yi işgal etmek amacıyla başlattıkları saldırıların 114. gününde devam ettiğini belirterek, “Çetelerin Rakka ve Cerablus’tan getirdikleri tank, zırhlı araç ve güç takviyesiyle dün sabah başlattıkları saldırılar YPG/YPJ savaşçılarımız tarafından püskürtülmüştür” dedi.

YPG, Kobanê’de yaşanan çatışmaların sonuçlarına ilişkin şu bilgileri verdi:

“Dün sabah saat 03.00’te doğu cephesinde bulunan Mekteba Reş’ten kentin güney ucunda bulunan Su Deposu’na kadar olan alanda çete grupları saldırılar düzenlemiştir. Kent dışında konumlandırdıkları füze ve havan rampalarından güçlerimizin mevziilerini yoğun bir şekilde bombalayan çeteler ardı sıra panzerler desteğinde özel birlikleriyle karadan ilerlemeye çalışmışlardır. Çetelerin tüm saldırıları güçlerimiz tarafından kırılmış ve çetelere ağır darbeler vurulmuştur. Gece yarısına kadar aralıksız süren şiddetli, göğüs göğüse çatışmalar ardından çeteler tümüyle püskürtülmüştür.

Kuzeydoğu cephesinde bulunan Mezra Dawid bölgesinde 2 araç ile 1 adet havan topunu imha eden güçlerimiz güneydoğu cephesindeki Miştenur eteklerinde de 1 adet doçka monteli araç imha etmiş, 1 adet 23’lük doçkayı da darbelemiştir.

Yaşanan çatışmalarda tespit edilebilen 58 çete üyesi öldürülmüştür. Çetelere ait 39 cenaze güçlerimizin hakimiyetindeki alanlarda bulunmaktadır. Güçlerimiz çetelere ait 7 cenazeyle birlikte 15 adet kaleşnikof silah ele geçirmiştir.”

YPG/YPJ savaşçıları dün sabah saat 08.00 sularında Serêkaniyê’nin güneybatısında bulunan Dehma köyü yakınlarında konumlanan çete gruplarına yönelik bir saldırı düzenlediğini belirten Basın Merkezi, “Doçka monteli bir aracın içindeki çetelerle birlikte imha edildiği saldırıdaki ölü ve yaralı çete sayısı tespit edilememiştir” dedi.

Şengal’de 17 çete öldürüldü

HPG ve YBŞ, Şengal’de DAİŞ çetelerine yönelik olarak düzenlenen operasyonlar sırasında yaşanan çatışmalarda en az 17 çetenin öldürüldüğünü duyurdu. Çatışmalarda iki gerilla da hayatını kaybetti.

HPG Şengal Komutanlığı ve YBŞ Şengal Komutanlığı son iki günde Şengal’de yaşanan çatışmaların sonuçlarını açıkladı.

Açıklamaya göre 6 Ocak günü sabah saat 6:30’da Gelîye Şilo’da DAİŞ çeteleri tarafından iki koldan gerçekleştirilmek istenen saldırı gerilla güçleri tarafından boşa çıkarıldı. Buradaki çatışmalarda 13 çete üyesi öldürüldü, 16 çete ise yaralandı. Akşam saatlerine kadar süren çatışmaların ardından saldırıları kırılan çeteler geri çekilmek zorunda kaldı.

Buradaki çatışmalarda Amed doğumlu Yunus Yıldız (Alişer Ahmed) adlı HPG gerillası hayatını kaybetti. HPG Yıldız için yaptığı açıklamada “Yaşanan yoğun çatışmalarda Amed’ten özgürlük mücadelesi saflarımıza katılım sağlayan ALİŞER AHMET – YUNUS YILDIZ arkadaşımız kahramanca verdiği mücadele esnasında şehit düşmüştür. Zalimce sürdürülen bu katliama karşı kararlı bir duruş ve militanca bir direnişi Şengalin özgürleşmesi temelinde sürdüren Alişer yoldaşımız gösterdiği fedai ruh örnek bir Apocu duruş ortaya koymuştur” denildi.

6 Ocak günü saat 17 sıralarında Suka Jer mahallesi çevresinde gerillalar çetelere karşı suikast eylemleri düzenledi. Eylemler sonucunda 4 çete üyesi öldürüldü.

5 Ocak günü saat 15’te ise DAİŞ çeteleri Suka Kevin ve Suka Jer mahalleleri çevresindeki gerilla mevzilerine saldırı düzenledi ve yaşanan çatışmalar sonucunda çeteler geri püskürtüldü. Yaşanan çatışmalarda ağır yaralanan Batman doğumlu Edip Erol (Baran Sason) adlı HPG gerillası hayatını kaybetti.

ANF 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*