Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Akdeniz Çivi’de işgal devam ediyor

Akdeniz Çivi’de işgal devam ediyor

Akdeniz Çivi direnişi 19:30 itibarı ile devam ediyor. Genel olarak karşılıklı slogan atma şeklinde devam eden direnişte, Birleşik Metal-İş Anadolu Şube Başkanı Seyfettin Gülengül ile CHP Genel Başkan yardımcısından milletvekillerine kadar birçok telefon trafiği gündem oluyor. CHP Genel Başkan yardımcısı ve Mersin milletvekili İsa Gök, Seyfettin Gülengül ile yaptığı telefon konuşmasında “Orayı boşaltmazsanız bedelini ödersiniz” şeklinde tehdit ederken, Emniyet Müdürü de saldırmakla tehdit etti.

İşgal alanına başta KESK üyeleri ve yöneticileri başta olmak üzere çeşitli kitle örgütlerinden katılım var. Saat 17:30 civarında yaklaşık Birleşik Metal-iş’te örgütlü Çimsataş’tan 30 kişilik bir grup işçi, sendika binasında toplanarak sloganlarla işgal alanına geldi. “Gemileri yaktık geri dönüş yok”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “İş ekmek yoksa barış da yok” sloganlarının sık sık atıldığı ziyaret sonrasında Birleşik Metal-İş Anadolu Şube Başkanı Seyfettin Gülengül basın açıklaması yaptı. Bayram tatli süresince patronun adamlarının, direnişte öne çıkmayan ustabaşılarının evleri başta olmak üzere birçok işçi evine gittiğini ve sadece 3 işçinin sendikadan istifa ettiğini belirterek tehditlere boyun eğmeyeceklerini, şimdiye kadar başta öldürülen DİSK Başkanı Kemal Türker olmak üzere birçok bedel ödediklerini seve seve de bedel ödeyeceklerini belirtiği açıklamada, daşardaki direnişin bu saatten itibaren sendika binasında devam edeceğini belirtti. Şube başkanının açıklaması, özellikle işgaldeki işçilerin eşleri ve yakınları tarafından eleştirildi. Şube başkanının bu basın açıklamasından sonra Mersin Kadın Platformu işgalci işçilere desteğe gelerek basın açıklaması yaptı.

Son durumda sendika aldığı karar üzerine herkesi sendikaya gitmeye davet etti. Birçok kişi bu karara uyarken alanı ve işgaldeki işçileri yalnız bırakmak istemeyen diğer sendika, kitle örgütleri ve siyasi çevrelerden bir grup da CHP il binası önündeki bekleyişini sürdürüyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*