Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İşçiyi birbirine düşman ettiler

İşçiyi birbirine düşman ettiler

Bolu’da belediyenin kaldırım işlerini yapan bir taşeron firmadan paralarını alamadıkları için işten ayrılan işçiler ile yeni işe başlayan işçiler arasında anlaşmazlık yaşanınca gruplar taş ve sopalarla birbirlerine saldırdı. Olaylarda 21 işçi gözaltına alındı. Bolu’da üç günden bu yana eylem yapan taşeron firma işçileri ile daha düşük ücrete çalışmayı kabul eden işçiler, birbirine girdi. Olay, akşam saatlerinde Belediye Meydanı’nda yaşandı. Edinilen bilgiye göre, taşeron bir firmada çalışan işçiler, paralarını alamadıkları gerekçesiyle üç gün önce işi bıraktı. Firma yetkilisi de işi bırakanların yerine başka işçileri işe aldı.

Kendi yerlerine başka işçilerin getirilmesine öfkelenen 30 işçi, belediye binası önüne geldi. Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan’lamüteahhit arasında yapılan görüşmenin bitmesini bekleyen işçiler, bir anda kendilerini izleyen yeni işçilerle karşılaştı. İki grup arasındaki sözlü atışma bir anda kavgaya dönüştü. Belediye Meydanı’nda geniş güvenlik önlemleri alan İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Çevik Kuvvet Ekipleri, hemen olaylara müdahale etti. Kavganın büyümesi üzerine polis, biber gazı kullanarak 21 işçiyi gözaltına aldı.

İntihara kalkıştı

Geçim sıkıntısı ve işsizlik artık Türkiye’de de insanları intihara sürüklüyor. Agirî’den (Ağrı) gelerek bir otel inşaatında işe başlayan Kenan Uçar (35), 45 günlük çalışmasının karşılığını alamayınca Kurtuluş mahallesi Yunus Emre caddesinde bir binanın 8. katına çıkarak intihar etmek istedi.

Polisin ve çalışma arkadaşlarının ikna etmeye çalıştığı işçi, çatıda baygınlık geçirince sağlık ekipleri tarafından Eskişehir Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Tedavi altına alınan işçinin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Bayılan işçinin kardeşi Reşat Uçar, bir otel inşaatında 45 gündür çalıştıklarını ifade ederek, “Biz buraya Ağrı’dan geldik. 45 gündür çalışıyoruz. Burada 8 kişiyiz. Çalışmamızın karşılığı olan 12 bin TL’yi alamadık. Parasız kaldık. ‘Sigortanız yapılacak’ dediler, taşeron firma sigortamızı da yapmadı. Ağabeyimin 4 çocuğu var. Onlara para gönderemeyince sinir krizi geçirdi” ifadelerini kullandı.

Özgür Gündem

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*