Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » İşçilerden Kürt tutuklulara destek

İşçilerden Kürt tutuklulara destek

Direnişlerinin 173. gününde olan BEDAŞ işçileri her cuma olduğu gibi yine BEDAŞ Genel Müdürlüğü önüne yürüdü.

Galatasaray Lisesi önünde toplanan işçilere, Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Sine-Sen yöneticileri, sanatçı İlkay Akkaya, ÇHD İstanbul Şube Başkanı Taylan Tanay, ESP, Halkevleri, Mücadele Birliği, Sürekli Devrim Hareketi destek verdi.

Enerji-Sen ve DİSK flamaları ile yürüyen işçiler, “Kavga bitmedi daha yeni başlıyor”, “Hak verilmez alınır zafer sokakta kazanılır”, “İnadına sendika inadına DİSK”, “Üreten biziz yönetende biz olacağız”, “Susma haykır taşerona baş kaldır” sloganlarını attı.

İşçiler, her hafta olduğu gibi yine direnişteki THY işçilerine destek verdi. Taksim’deki inşaat nedeniyle Gezi Parkı’nın içerisinden geçen BEDAŞ işçileri, THY Taksim Satış Ofisinin çatısında durdu, “THY işçisi yalnız değildir”, “Havada karada direniş her yerde” sloganlarını attı.

‘HALKLAR BARIŞA SINIF MÜCADELESİ BAŞARIYA ULAŞMAZ’

BEDAŞ Genel Müdürlüğü karşısına kurulu olan direniş çadırı önünde yapılan eylemde ilk sözü Enerji-Sen Genel Başkanı Kamil Kartal konuştu.

Kartal, Kürt siyasi tutukluların, Öcalan’ın sağlık, güvenlik ve özgürlük koşullarını sağlanması, anadilde eğitim ve savunmanın önündeki engellerin kaldırılması talebiyle başlattığı açlık grevinin 59. gününe girdiğini hatırlattı.

Kartal, şunları söyledi: “Cezaevlerinde bir ölümün dahi yaşanması bu ülkede kardeşliğe önemli darbeler vuracak, barışı, halkların bir arada yaşama umudunu ortadan kaldıracak. Cezaevlerinde yürütülen bu özgürlük mücadelesi Türkiye halklarının da özgürlük mücadelesidir. Biliyoruz ve inanıyoruz ki, bu mücadele başarıya ulaşmaz, Kürt halkı özgürleşmezse bu ülkede halkların barışa, sınıflar mücadelesinin de başarıya ulaşması mümkün değildir.”

‘EKMEK, ADALET YOKSA BARIŞDA YOK’

Kartal, yetkililere derhal görüşmeleri başlatmaya, ölümlerin önüne geçmeye çağırdı.

Kartal’ın ardından Koşuyolu ve Süreyyapaşa hastanelerinde direnişte olan işçiler adına Ziya İncedere, konuştu. “Kararlıyız, mücadeleye inanıyoruz ve kazanacağız” diyen İncedere, “Bu ülke topraklarında taşeronda çalışan tek işçi kalmayana, taşeron çalıştıranları bu topraklardan silene kadar mücadele edeceğiz. Ekmek yoksa adalet yoksa barış da olmayacak” diye konuştu.

Bu hafta basın metnini direnişçi işçilerden Arif İnan okudu.

Enerji-Sen’in artık resmen DİSK üyesi olduğunu hatırlatan İnan, DİSK’in bugüne kadar sahiplendiği ve savunduğu ilkeleri bundan sonra DİSK çatısı altında savunacaklarını vurguladı.

‘SOKAKTA MÜCADELE EDENLERE YASA VIZ GELİR’

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, sendikaların ve işçi sınıfının tüm itirazlarına rağmen Topli İş İlişkileri Kanunu’nu onayladığını anımsatan İnan, “Yasa neyi amaçlarsa amaçlasın, sokakta mücadele edenlere yasalar vız gelir”dedi.

İnan, işçilerin sokakta olduğu görmek istemeyen gözlerin, cezaevlerindeki açlık grevlerini de görmezden geldiğini kaydederek, enerji işçileri olarak halkların, emekçilerin kardeşçe yaşayabileceği bir ülke için taleplere kulak verilmesini istediklerini vurguladı.

Konuşmaların ardandan İlkay Akkaya, işçilerle birlikte açlık grevinde olan tutuklular için Çav Bella marşını söyledi.

etha

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*