Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İşçiler kıdem gaspına karşı eylemde

İşçiler kıdem gaspına karşı eylemde

Türk-İş genel merkezine muhalif sendikaların oluşturduğu Sendikal Güç Birliği Platformu 400’e yakın işçinin katılımıyla Taksim’de eylem yaptı. Tümtis, Deri-İş, Belediye-İş, Hava-İş, Kristal-İş, Petrol-İş, Tek Gıda-İş, Tez Koop-İş, Basın-İş ve TGS’nin oluşturduğu sendikal muhalefet platformunun eyleminde kıdem tazminatları gaspına karşı tepkiler öne çıktı.

Galatasaray’da “Kıdem tazminatı kazanılmış haktır, dokundurtmayız” pankartıyla toplanan işçiler, Taksim’e yürüyüşte, yine sık sık “Kıdeme uzanan eller kırılır”, “Susma haykır kıdem haktır”, “Tazminat hakkımız gasp edilemez”, “Suskun Türk-İş istemiyoruz”, “AKP halka hesap verecek” sloganları attılar. “Tazminata dokunma”, “İşçi kıyımına son”, “İnsanca Ücret insanca yaşam” dövizleri taşıdılar. Direnişteki Kampana Deri işçileri de dövizleriyle eylemde ve Desa Deri mağazasının önünden geçerken en coşkulu protesto edenler arasında yer aldılar.

Taksim’de Platform adına bir konuşma yapan Hava-İş başkanı Atila Ayçin, AKP Hükümetini eleştirdi ve tasarıda yapılan düzenlemelerle bir kandırmaca olduğunu, özünde bir şey değişmediğini, hangi biçim altında olursa olsun kıdem tazminatların fona devredilmesine karşı olduklarını belirtti. Türk-İş genel merkezini de eleştiren Ayçin, Türk-İş’in bakanlık koridorlarında tasarıya rötuşlar yaparak günü kurtaramayacağını, kıdem gaspına karşı genel grev açıklamasının arkasında durması gerektiğini söyledi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*