Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » “İşçiler birleşin ölümleri durdurun”

“İşçiler birleşin ölümleri durdurun”

Bugün İçmeler köprüsü altındaki GİSBİR Hastanesi karşısında bulunan Ada Tersanesi’nin önünde iş cinayetinde gerçekleşen işçi ölümlerini protesto amacıyla bir basın açıklaması düzenlendi. Tersane önünde bir araya gelen çeşitli kurumlar ve işçiler Çalışma Bakanı’nın istifa etmesini, patronların ise yargı önüne çıkarılmasını istedi.

Devrimci Proletarya’nın yanı sıra HDK, ESP, EMEP, BDP temsilcileri, Tuzla Deri-İş, Enerji-Sen, Kampana direnişçi işçileri, Tuzla tersanesi işçileri ve İSİG meclisinden temsilcilerin katıldığı eylemde konuşan Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı, Ada Tersanesi’nde yaşanan patlamada iş cinayetine kurban giden Ali Sardıç ve Recep Özdal isimli işçilerle birlikte tersanelerde toplamda 149 işçinin iş cinayeti sonucu öldüğünü hatırlattı.

Dün yaşanan ölümlerden sonra tersane önüne gittiklerini ancak patronun adamlarının saldırı ve tehditlerine maruz kaldıklarını ifade eden Saygılı, tehditlere boyun eğmeyeceklerini, ne şartlarda olursa olsun tersane işçilerinin haklarını savunmaya devam edeceklerini vurguladı.

AKP iktidarının 3 Nisan’da yeni “İş sağlığı ve güvenliği yasası”nı meclise getirdiğini sözlerine ekleyen Saygılı, bu yasanın ölümleri durdurmayacağını, yapılması gerekenin var olan yasa ve yönetmeliklerin uygulanması olduğunu, meclisteki yasanın ise iş sağlığı ve güvenliğini pazara açmak anlamına geldiğini söyledi.

Saygılı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Tuzla tersanelerinde yaşanan ölümlerden işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerini almayan tersane patronları sorumludur. Ölümlere sebebiyet veren tersane patronları taammüden adam öldürmekten yargılanmadıkları müddetçe tavırlarında hiçbir değişiklik olmayacak. İşçi arkadaşlarımızı bile bile ölüme götürmeye devam edeceklerdir. Esenyurt’ta ölen inşaat işçileri için ‘kader’ diyen Çalışma Bakanı Faruk Çelik ve madencilerin ölümüne ‘ölüm bu işin doğasında var’ diyen Başbakan Erdoğan başta olmak üzere, AKP hükümeti de işçi ölümlerinden sorumludur. Çalışma Bakanı istifa etmelidir.”

Saygılı’nın ardından Erzurum’da yaşamını yitiren 5 enerji işçisini hatırlatarak konuşmasına başlayan Enerji-Sen Genel Başkanı Kamil Kartal, iş cinayetlerinin önüne geçmenin örgütlenerek ve birlikte mücadele ederek mümkün olacağını söyledi. Eylemde Tuzla Deri-İş subesi adına da bir konuşma gerçekleştirildi. HDK adına konuşan Havali Mengi ise, “İşçilerin ölmediği, insanca çalışma ve yaşama koşullarının olduğu bir düzen istiyoruz. Öfkemiz her geçen gün büyüyor. Sorumlular istifa etmeli, patronlar yargı önüne çıkarılmalıdır” dedi.

Eylemde, “Kaza değil bu bir cinayet”, “Artık ölmek istemiyoruz”, “İşçiler birleşin ölümleri durdurun”, “İşçilerin birliği patronları yenecek” sloganları atıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*