Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İşçi Meclisi e-bülten 4. sayı çıktı

İşçi Meclisi e-bülten 4. sayı çıktı

İşçi Meclisi’nin bir süredir çıkarttığı bültenin dördüncü sayısı referandum gündemiyle “Hayır’dan doğru ileriye yeni bir yaşamı örgütleyelim” başlığıyla çıktı.

E-bültene buradan ulaşabilirsiniz

E-bülten’in İşçi Sınıfının Kapitalist Diktatörlüğe Hayır’ı… giriş yazısını yayınlıyoruz:

İşçi Sınıfının Kapitalist Diktatörlüğe HAYIR’ı…

Komünistler, işçi sınıfı devrimcileri, sınıf bilinçli işçiler referandumda HAYIR! Diyor; KAPİTALİZME HAYIR! Çalışması yürütüyor.

Emeğimize ve geleceğimize kan doğrayan kapitalist güçlerden bir kesimi, zorla evet demeyi dayatarak, mevcut faşist rejimi pekiştirmek, kurumlaştırmak, meşrulaştırmak istiyor.

Kapitalist güçlerden bir kesimi ise hayır derken, yalnızca sömürü ve iktidardaki kendi pay ve güçlerini korumayı gözetiyor.

Neoliberal kapitalizm, derinleşen krizi ve çürümesiyle geleceğe dair hiçbir şey vaat edemez ve eskisi gibi de yönetemez hale geldi.

Onları bu hale getiren de biziz. Bizim eskisi gibi sömürülmek ve ezilmek istemeyişimizdir.

Gezi, 6-7 Ekim, Metal işçileri, kadın, gençlik, doğa isyan ve direnişlerimizle, onlara bu işleri eskisi gibi yürütemeyeceklerini gösterdik.

Ama bu isyan ve direnişlerimizin kapitalizmin sınırlarını aşmaması, onu biraz sarsıp çareyi yine ondan beklemeye devam etmemiz, bizim en büyük zaafımızdır.

Bu yüzden onlar her seferinde, yine bizim sırtımızdan bu köhnemiş düzenlerini “sürdürülebilir” hale getirme fırsatını buluyorlar.

İşte yine yapmaya çalıştıkları bu: Evet çıkarsa, burjuva faşist rejimlerine “milli irade” kılıfı geçirmiş olacaklar. Yalnızca “tek adam” karşıtlığıyla sınırlı bir hayır ise, kitleleri tıpkı 7 Haziran’da olduğu gibi bu düzenin kendini kendi mekanizmalarıyla “düzeltebileceği” hayallerini besleyecek.

Bu yüzden işçi sınıfının HAYIR’ı farklıdır. Tek adamlı veya çok adamlı, parlamentolu veya başkanlı, ABD’li AB’li Rusya’lı veya petro-dolarlı, kapitalizmin ve kapitalist diktatörlüğün tüm biçimlerine kökten, bütünden ve uzlaşmaz karşıttır.

Bu yüzden bizim hayır’ımız, banka, borsa, plaza, medya, sanayi, devlet patronlarının kan emici ve köleleştirici diktatörlüğünedir. Onların askerine, polisine, bürokrasisine, yargısına, hapishanesine, ataerkilliğine, ırkçılığına, şovenizmine, hurafeciliğinedir. Katliamlarına, çetelerine, eziyetlerinedir. Toplumun büyük çoğunluğunun tüm çalışma didinmesine, tüm yaşam enerjisine, tüm gelişme olanaklarına el koyuşlarınadır. Her gün yaşam alanımızı daha da daraltan beton-çelik prangalarınadır. Cesetlerimizin üzerinde dans edişlerine, beynimizin içine işeyişlerinedir.

Bu yüzden bizim HAYIR’ımız işçi sınıfının kapitalist diktatörlüğe HAYIR’ıdır. Bu düzenin oy’la düzeltilemileyeceğini bilen, bu düzeni “düzeltme”nin tek yolunun onu yıkmak, ortadan kaldırmak olduğunu bilen, ve ancak yeni ve daha yüksek bir yaşam, sosyalist devrimci işçi demokrasisi doğrultusunda mücadele için bir okul olduğu ölçüde gerçek anlamını kazanacak proleter devrimci bir HAYIR’dır.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*