Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İşçi Meclisi 28.Sayı çıktı

İşçi Meclisi 28.Sayı çıktı

İşçi Meclisi 28.Sayı İŞÇİ ÜZERİNDEKİ SALTANATINIZ ER GEÇ BİTECEK! manşeti ile çıktı.

İşçi Meclisi’nin  28. Sayısına KÜTÜPHANE bölümünden ulaşılabilir.

Yeni sayıda yer alan yazılar ve yazılardan kısa alıntılar şöyle:

Metal sektöründeki bu sözleşme sürecinde sarsılması ve çözülmesi hızlanan Türk Metal bugün değilse yarın ufalanıp gidecek, tarihsel olarak miadını doldurmuş bir işbirlikçi faşist çetedir. Ancak tarihsel olarak miadını doldurmuş olanın asıl metal işçilerinin bilinç ve mücadelesinde miadını doldurması önemlidir. Bunun için daha büyük mücadeleler ve militan sınıf sendikacılığı cephesinden işçilere güven ve cesaret veren bir çekim merkezinin, mücadele kanalının açılması zorunludur.

Türk Metal’i yıkacak tek güç, metal işçilerinin örgütlü mücadelesidir. Türkiye’de gerici siyasal atmosferi yaracak, sınıfa karşı sınıf eksenini doğrultacak ve güçlendirecek, bağımsız bir işçi sınıfı hareketinin oluşum ve gelişimi bugün en temel sorunlardan biridir.

Mücademizin temeline metal işçilerinin bağımsız bileşik öz mücadele komitelerini, işçi meclislerini, öncü işçi platformlarıyla bağımsız mücadele programını, hedefe ise Türk Metal ile birlikte küresel ve Türkiye tekelci kapitalizminin koçbaşlarından MESS’in ablukasını sarsmayı koymalıyız.

Açlık Grevleri ve Çözüm

64 PKK/KCK tutuklusunun 12 Eylül’de başlattığı ve 10 bin tutsak ile 68 günü geride bırakan açlık grevleri A.Öcalan’ın çağrısıyla sona erdi. Gazetemizin bir önceki sayısında Kürt halkının demokratik taleplerinin meşru olduğunu ifade etmiş, işçi sınıfının sınıf ve Kürt düşmanı devlet ve hükümete karşı yürütülen bu irade savaşını kendi mücadelesi olarak görmesi gerektiğini, açlık grevlerinin yanında ve onunla omuz omuza yürümesi gerektiğini belirtmiştik. Bu açıdan açlık grevleri sonlanmış olabilir, ancak Kürt ulusuna dayatılmış tarihsel eşitsizliklerin giderilmesi ve Kürtlerin kendi geleceklerini belirleme hakları için mücadelesi sona ermemiştir.

Komünist işçiler, kafasında işçiyi Türk-Kürt diye bölmenin hesabını yapan patronların siyasetine karşı işçilerin birliğini, halkların kardeşliğini savunmakla kalmazlar, esas olarak sosyalist bir Türkiye, sosyalist bir Kürdistan için mücadele ederler. İşçi sınıfı Türküyle, Kürdüyle, Arabı, Avrupalı, Asyalısıysa değişik milliyetlerden gelse de, milliyet-ulus-ırk-din-dil ayrımlarının üzerine çıkabilecek, tepesindeki sermayedarları sırtından atıp dünyaya gerçek barış, kardeşlik ve özgürlüğü getirebilecek olan tek sınıftır.

Yaşasın İşçi Sınıfının Uluslararası Dayanışma ve Mücadelesi!

Fransa’daki Renault işçilerinden Bursa’daki Renault işçilerine destek geldi. İşçiler kendi fabrikalarında Bursa Renault işçilerine bir destek bildirisi dağıttılar. CGT Renault imzalı ve Fransa’daki Renault fabrikasında çalışan işçilere dağıtılan bildirinin Türkçe tam metnini yayınlıyoruz.

“Demokrat Obama” yeniden vizyonda

Bugün biraz gevşemiş bir inançla Obama’ya yeniden demokrasi, özgürlük havarisi elbisesi giydirme çabaları 4 yıl önce de zirvedeydi. “Kolay mı abi, ilk defa bir siyah ABD’ye başkan oldu. Artık kimse inançlarından, tercihlerinden, etnik kökeninden, derisinin renginden dolayı aşağılanmayacak, hep beraber mutlu-mesut yaşayacak”tık…

Muhafazakâr görünümlü kapitalizm, Topçu kışlası görünümlü AVM

Başbakan yıllar öncesinde yıkılmış Topçu Kışlası’nın yeniden inşasına getirilen eleştirilere muhafazakâr bir tonda, tarihi bir zenginliğimize sahip çıktığımızı, milli değerlerimizi koruduğumuzu söyleyerek cevap verdi.Yapılanları eleştiren bu gafillere hakettiği yanıtı verirken bir şeyi söylemeyi unutmuş: İnşa edilecek şey Topçu Kışlası görünümlü bir AVM (alışveriş merkezi) olacakmış.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*