Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İşçi Meclisi 19.Sayı Çıktı

İşçi Meclisi 19.Sayı Çıktı

İşçi Meclisi 19.sayı “Toplumun Her Alanında Eşitlik ve Özgürlük!” manşeti ile çıktı.

Biz emekçi kadınlar, 8 Mart‘ı her güne yaymak için alanlarda olmalıyız. Yüzyıllarca erkeğin ve ailenin ücretsiz köleliğine sessizce katlandık. Artık yeter! Bizi tutsaklıkların en ağırına mahkûm eden, ancak onu yıkarak özgürlüğü kazanabileceğimiz kapitalizm ve ücret köleliğine karşı birleşelim. Güvencesiz, örgütsüz çalışmaya karşı, eşit işe eşit ücret için, küfür ve hakaretlere, cinsel tacizle bezdirilmeye karşı alanlarda olalım. Emekçi kadının özgürlük dünyasını büyütmek için mücadeleye!

Mart ayının ve gündemin yoğunluğunu sayfalarına taşıyan İşçi Meclisi’nin bu sayısında yer alan bazı yazı başlıkları şöyle;

Cemaat-hükümet itişmesi: “Burjuvazi adına devleti idare eden cemaatin atadıkları ile başbakanın atadıkları arasında süren ittifak, son krizle birlikte devletin iç organlarını, bağırsaklarını, pisliğini dışarıya döken biçimde darbe aldı. Yaşanan kriz, kimin işçinin hakkını daha fazla ve daha iyi, kimin Kürdün hakkını fazla yıpranmadan ve konumunu koruyarak, kimin emekçi kadının köleliğini makyajlayıp türbana dolayarak yiyeceği kapışmasıdır.”

Sağlık hakkını mücadeleyle kazanabiliriz! “Şirketleşmiş kamu hastaneleri ve şirket hastaneleri sistemine karşı, sağlıkta tekelci sermaye egemenliğine karşı mücadele bugün işçi sınıfı açısından her zamankinden daha günceldir.11 Mart’ta Ankara Abdi İpekçi Spor Salonu’nda düzenlenecek Sağlık Hakkı Meclisleri’nin büyük toplantısına katılalım, bulunduğumuz işletmeler, mahalleler, ilçe ve illerde Sağlık Hakkı Meclisleri’nin oluşumuna omuz verelim.”

“Rosenbergler Ölmemeli”: “Rosenbergler Ölmemeli” adlı tiyatro oyunu burjuva demokrasisinin yargı sistemine yönelik eleştirisi, Türkiye’deki KCK ve diğer operasyonlar, özel yetkili mahkemeler, uzun tutukluluk süreleri gibi demokratik sorunlarla da kesişmesinden dolayı artan bir ilgi çekti. Bu yüzden de oyun sahnelenmekten men edildi!

Kadın sorunu aile sorunuyla iç içedir: “Komünist bir toplum demek, kimliğinin mavi ya da pembe olmaması demektir. Komünizmin amacı, her türlü cinsiyet ayrımı ve ayrıcalığının, ailenin, işbölümünün ve emek-değer ölçütünün de ortadan kaldırılmasıyla aşılması, cinsellik ve aşk ilişkisinin de hiçbir zorunluluk, bağımlılık olmadan özgür birliktelikler olarak yaşanmasıdır. En ileri burjuva demokrasisinin, en ileri feminist bakış açısının yanına bile yaklaşamayacağı, sosyalist konseyler demokrasisi ve onu da aşacak komünist özgürlük dünyası, kadının, erkeğin, tüm bireylerin özgürlük dünyasıdır.”

19.Sayı’ya Kütüphane bölümümüzden ulaşabilrisiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*