Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » İşçi intiharlarında büyük artış

İşçi intiharlarında büyük artış

5 Ocak 2009… Gaziantep Şahinbey Belediyesi’nde işçi olarak çalışan Mustafa Akkol, ödeyemediği borçları nedeniyle başına av tüfeğiyle ateş ederek intihar etti.

6 Şubat 2009… Çalıştığı İsparta Belediyesi’nde 2 yıl önce işten atılan Ferhat Demer, işsizlik ve kredi kartı borçları nedeniyle intihar etti. Açtığı işe iade davası, 2 yıl ve Demer’in intiharından birkaç hafta sonra, Demer’in işe iadesi kararı ile sonuçlandı!

18 Mayıs 2009… Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’ndeki çalıştığı fabrikada 4 işçi arkadaşını kaleşnikofla rehin alan işçi Salih A. daha sonra rehin aldıklarını bırakıp başına ateş ederek intihar etti. Salih’in intiharı jandarma kayıtlarına “gönül meselesi” diye geçti.

26 Haziran 2009… Antalya’da 2 çocuk babası, 37 yaşındaki temizlik işçisi Cemil Şimşek kendini çatıdaki demirlere asarak intihar etti. Şimşek kayıtlara, “bir bankaya olan kredi kartı borcu nedeniyle bunalıma girerek…” diye geçti.

2 Temmuz 2009… Gaziantep’te inşaatlarda kalıp ustası olarak çalışan 28 yaşındaki inşaat işçisi M.İ. 4 bin liralık kredi kartı borcunu ödeyemediği için, “hayat çok garip” diye bir not bırakarak intihar etti.

9 Temmuz 2009… Hakkari’de çalıştığı özel şirketten tazminatı ödenmeden işten çıkarılan bir işçi, şirketin elektrik santralinin 65 metre yükseklikteki santral kulesine çıkarak intihar girişiminde bulundu.

10 Temmuz 2009… Rize Çaykur’da mevsimlik tarım işçisi, 5 çocuk babası, 54 yaşındaki Hasan Çelik, tabancasını başına ateşleyerek intihar etti. Çelik kayıtlara “ekonomik sebepler nedeniyle bunalıma girerek intihar ettiği sanılmaktadır” diye geçti.

25 Temmuz 2009… Antalya’da Selahattin adlı bir inşaat işçisi çalıştığı inşaattan parasını alamadığı için 14. kata çıkarak intihar girişiminde bulundu.

16 Ağustos 2009… Antalya’da Ziraat Mühendisi, 38 yaşındaki Durmuş Kalıp, ödeyemediği 20 bin liralık borçları nedeniyle, arkadaşlarını arayıp “ne yaparsam yapayım işin içinden çıkamıyorum” dedikten sonra, oturduğu binanın 8. katından atlayarak intihar etti.

28 Ağustos 2009…
Kazakistan’da çalıştığı Türk firmasından 6 aydır ücretini alamayan inşaat işçisi Ercan Gündoğdu, Akmerkez’in dış cephesindeki çelik iskeleye çıkarak intihar girişiminde bulundu.

7 Ekim 2009…
Urfa’dan Ankara Değirmen Ocağı mevkine mevsimlik tarım işçisi olarak çalışmak için gelen Emine Kuşçuoğlu, çalıştığı tarlada kendini eşarbıyla ağaca asarak intihar etti. Mevsimlik tarım işçisi, polis kayıtlarına “neden intihar ettiği bilinmiyor” diye geçti.

25 Kasım 2009…
Adana Çukurova Üniversitesi’nde taşeron temizlik işçisi olarak çalışan 40 yaşındaki, kredi kartı borçlarını ödeyemeyen temizlik işçisi, oturduğu TOKİ dar gelirliler sitesinin çatışına kendisini asarak intihar etti. İntihar etmeden önce eşini arayarak “Yapacak bir şey kalmadı. Bayram geldi. Çocukların ve çevremdeki kimsenin yüzüne bakacak halim kalmadı. Hakkınızı helal edin.” dedi. Temizlik işçisinin cesetinin yanında “Lan para. Bu dünyada beni mahvettin. Öbür dünyada karşıma çıkma.” diye bir not bulundu.

8 Aralık 2009…
Antalya’da uzun süredir işsiz kalan 36 yaşındaki Muzaffer Çulha, “borçlarımı ödeyemiyorum. Çocuklarımın bile karnını doyuramıyorum” diye bir not bırakarak Yat Limanı falezlerinden denize atlayarak intihar etti.

29 Aralık 2009… Hatay’da 4 çocuk babası, 55 yaşındaki emekli işçi Mehmet Altınışık kendini balkon demirine asarak intihar etti.

31 Aralık 2009… İzmir Aliağa’da bir akaryakıt firmasının dolum tesisinde işçi olarak çalışan Hüseyin Özkan, ödeyemediği kredi borçları nedeniyle kefil olan arkadaşlarına ödeme emri gidince intihar etti.

9 Ocak 2010… Yalova’da itfaiye işçisi Ümit Efe, ödeyemediği kredi kartı borçları nedeniyle intihar etti.

10 Ocak 2010…
Kahramanmaraş’ta kredi kartı borçlarını ödeyemeyen matematik öğretmeni Ayhan Azapoğlu, 9. kattan kendini atarak yaşamına son verdi.

15 Ocak 2010… Yalova’da borçları nedeniyle ücretine İcra Müdürlüğü tarafından el konulan belediye işçisi Ahmet Taşkıran, Hizmet Müdürlüğü binasının çatısına çıkarak intihar girişiminde bulundu.

9 Şubat 2010… Samsun Çarşamba Uluslararası Havaalanı’nda teknisyen olarak çalışan İbrahim Kurt, oturduğu evde bulunan muhabbet kuşu ve balık akvaryumunu balkona koyup, bir not bıraktıktan sonra havagazını açarak yaşamına son verdi. Kurt’un ölümü de kayıtlara “ekonomik sıkıntılar ve borçları nedeniyle…” diye geçti.

13 Şubat 2010… Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan İpeker Tekstil fabrikasında elektrik teknisyeni olarak çalışan Mehmet Güney, “Biz bu dünyada kime ne kötülük ettik. Ben onursuz yaşayamam” diye bir not bırakarak intihar etti.

16 Şubat 2010… Adana’da temizlik işçisi olarak çalışan Taner Karaköse, taksitle aldığı 2 bin 500 liralık mobilya takımı borcunu ödeyemeyince Eski Baraja atlayarak intihar girişiminde bulundu.

18 Şubat 2010… Düzce’de TOKİ konutlarında taşeron şirket işçisi olarak çalışan işçi Selahattin Çom, taşeron şirketten 2 yıllık 25 bin liralık ücretini alamadığı için intihar girişiminde bulundu.

24 Şubat 2010… İzmir’de uzun süredir iş arayan Murat Ali Özcan, “ekonomik sıkıntılarım nedeniyle ölmeyi seçtim” diye bir not bırakıp kendini vurarak intihar etti.

4 Mart 2010… Yozgat’ta Belediye işçisi İrfan A. ödeyemediği borçları nedeniyle bir binanın 11. katına çıkarak intihar girişiminde bulundu.

5 Mart 2010… Gölcük’te 6 aydır ücretlerini alamayan TOKİ konutları taşeron işçileri, yaptıkları binaların çatısına çıkarak toplu intihar girişiminde bulundu. İşçiler, konutların önünde ateş yakarak, binanın çatısına çıktılar, “bugün konutların önünde ateş yaktık, yarın kendi yaptığımız bu binaları da yakarız, haklarımız verilmezse kendimizi topluca aşağıya atarız” diye bağırdılar.

5 Mart 2010… Gaziantep’te 3 ay önce baba olan 28 yaşındaki fabrika işçisi Cumali Yıldırım, evinde kendini çarşafla tavana asarak intihar etti. Cumali Yıldırım “intihar nedeni soruşturuluyor”.

İşsizlik öldürür. Hak gaspları öldürür. Taşeronluk sistemi öldürür. Kredi kartları öldürür. Kriz öldürür. Yalnızlık öldürür. Umutsuzluk öldürür. Geleceksizlik öldürür. Tekel, banka, borsa egemenliği öldürür. Kapitalizm öldürür.

Sınıf öfkesi, sınıf kini, sınıf mücadelesi, sınıf örgütlülüğü, sınıf bilinci, yaşatır.

Sosyalizm, işsizliğin, hak gasplarının, taşeronluğun, kredi kartlarının, krizlerin, yalnızlığın, umutsuzluğun, geleceksizliğin, tekel, banka, borsanın, işçi intiharlarının olmadığı düzendir. Yaşatır….

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*