Bu sabah emektar işçi hakları savunucusu Liu Shaoming “devlet iktidarına karşı isyanı teşvik etmek” suçlamasıyla dört buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Liu Shaoming faaliyetlerini Guanju merkezli olarak yürüten Çin’deki önde gelen bir işçi hakları savunucusudur; Çin’in ilk bağımsız sendikası olan eski Pekin Otonom İşçi Federasyonu’nun kurucusudur. Bu kolektif iş uyuşmazlıkları sırasındaki demokrasi ve içi hakları yanlısı hareketler arasında koordinasyon sağlamak  için kurulmuş olan bir organizyondu.

Son yıllarda, Liu, İnci Nehri Deltası bölgesindeki işçi organizasyonları şebekesinin kilit önemdeki aktivistlerinden biri olarak çalışmıştır. Dongguan’daki Yue Yuen grevinde, Guangju Üniversite Kendi sanitasyon işçileri grevinde ve Panyu Xinsheng ayakkabı fabrikası grevinde işçilerin örgütlenmesine yardımcı olmuştur. Liu 1958 yılında, Jiangxi Bölgesindeki Xinyu kentinde dünyaya gelmiştir.

2014 yılında, Liu, Guangju’daki Xinsheng ayakkabı fabrikası işçilerinin örgütlenmesine yardımcı olmuştur, bu mücadelede işçiler aylarca süren yoğun kolektif pazarlık, grevler ve kampanyalar sonucunda geniş bir kıdem paketi elde etmiştir. Aynı yılın başlarında Liu ve diğer işçi hakları savunucuları, Guangju Üniversite Kenti sanitasyon işçilerinin iki ay süren ve başırılı bir sözleşmeyle biten grevini desteklemiştir. Bu grev ülke medyasının dikkatlerini üzerine çekmiş ve öğrencilerin de desteğini kazanmıştır.“Kolektif eyleme katılan bir işçi için kazanacağı bir kaç bir yuan çok da önemli değildir. 
İşçinin onuruyla karşılaştırıldığında paranın hiçbir önemi yoktur. 
Savaşı kazanamamak sözkonusudur ama mücadele etmezsek, baştan yenilmişiz demektir.” 
Liu Shaoming’in “Biz İşçiler” belgeselindeki konuşmasından.

Liu’nun arkadaşlarından pek çoğu bu eylemlerden sonra 2015 Aralığında işçi hakları savunucularına ve işçi hakları örgütlerine karşı gerçekleştirilen yaygın baskı dalgası sırasında tutuklandılar. Zeng Feiyang, Zhu Xiaomei ve Meng Han’ın da içinde bulunduğu arkadaşları, örgütlenme faaliyetlerinden dolayı 2016 yılı içinde çeşitli cezalara çarptrıldılar.

25 Mayıs 2015’te, ABD merkezli yayın yapan Boxun.com sitesinde Liu’nun 1989 Tiananmen Meydanı Hareketi sırasında Pekin Otonom İşçi Federasyonu’nun bir mensubu olarak deneyimlerini anlatan bir deneme yayınlandı. Ardından Liu’dan dört gün boyunca haber alınamadı. 14 Haziran’da, Guagdong polisi Liu’nun Huadu Nezarethanesinde hakkındaki suçlamalar nedeniyle tutuklu olduğunu doğruladı. “Çatışma yaratma ve huzursuzluğu provoke etme” ve “devlet iktidarına karşı isyana teşvik”le suçlanıyordu.

Nisan 2016’da Liu mahkemeye çıkarıldı. Liu, “milli güvenlik” gerekçesiyle yagılamadan önce ve duruşma sırasında avukatlarıyla görüşme olanağından yoksun bırakılmıştır. Yargılama bir günde tamamlanmıştır. Yüksek profilli uluslararası dayanışma kampanyalarına ve Uluslararası Af Örgütü, Hong Kong Sendikalar Federasyonu, Çin İnsan Hakları Savunucuları örgütü gibi kuruluşların yaptığı açıklamalara rağmen Liu hâlâ hapiste tutulmaktadır.

5 Temmuz 2017’de Hong Kong Sendikalar Federasyonu Liu’ya zaman kaybetmeden gerekli tıbbi bakımın sağlanmasını vurgulayan bir açıklama yayınladı: “Uzun tutulan tutukluluk sürecinde Liu Shaoming’in sağlık durumu bozulmuştur, elimize ulaşan haberlere göre Ekim 2016’dan bu yana karın ağrısı çekmektedir. Liu Shaoming’e derhal gerekli tıbbi bakım sağlanmalıdır. Daha önce işçi hakları savunucusu Li Wangyang ve Nobel Barış Ödülü sahibi Liu Xiaobo örneklerinde yaşanan ihmalkarlık yeniden yaşanmamalıdır.”

Liu Shaoming üzerine atılı suçları işlemediğini savunmaya devam etmektedir.

http://www.clb.org.hk/content/veteran-labour-activist-liu-shaoming-sentenced-four-and-half-years-his-activism