Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İş yerinden hikayeler 3

İş yerinden hikayeler 3

Bundan yıllar önce beş yıldızlı bir otelde çalışıyordum: Başımdan geçenleri kısaca aktarmak, orada yaşadıklarımı sizlere anlatmak istiyorum.

İstanbul’un göbeğinde beş yıldızlı bir otelde çalışırken ve bu otelde kalan bakanlar, bir çok ülkenin başbakanları, bakanlarının olduğu otelde işçilerin nasıl itibarsız bırakıldığını, yemeklerinin ne kadar kötü olduğunu ve maaşlarının zamanında yatırılmadığını ve buna benzer insani hakların bile gasp edildiği bir oteldi. Otelde iki tarz işçi vardı: otelin kadrolu çalışanları ve taşeron şirketler altında çalışanları. Otelin kadrolu işçisi taşeron işçilerle bir araya gelmezdi hak ihlallerini görmezden gelirlerdi, günlerden birinde yine böyle hak gaspların olduğu bir dönemde benim bağlı bulunduğum taşeron şirket yol parası ve maaşları yatırmaması sonucu iş yavaşlatma eylemine başladık,  ama amacımız bütün işçileri de katarak bir eylem olmasıydı ama başarısız olduk, kadrolu işçileri ve diğer taşeron işçileri katamadık aslında sorunlarımızın ortak olduğunu bildikleri halde bizden yana olmadılar; tabi biz kendi şirketimizden haklarımızı geri aldık ve bu eylem onlara ders oldu ve bundan sonraki süreçte maaşlarımızı zamanında ödediler. Tabi buradan dersler çıkarmak lazım bütün işçiler aslında aynı dili konuştukları halde ayni sorunda bir araya gelemiyorlar sonuç olarak kapitalizm işçileri bölerek bir araya gelmesini örgütlü olmasını istemiyor.

Sonuç olarak biz işçilerin aynı sorunlar altında aynı çatı altında örgütlü bir mücadeleyle yenilmeyeceğimizi aksine üreten bizsek yönetende biz olacağımızın örgütlü mücadelede aynı saflarda olmamız gerektiğini hiç bir zaman unutmamız gerekiyor.

Devrimci Proletarya okuru

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*