Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » İş kuleleri önünde beyaz yakalı işçi direnişleri de başladı: Anı Tur işçileri direnişte

İş kuleleri önünde beyaz yakalı işçi direnişleri de başladı: Anı Tur işçileri direnişte

Belli bir aranın ardından, beyaz yakalı işçi direnişleri de kendisini göstermeye başladı. Yer: İstanbul Kozyatağı, plazalar ve iş kuleleri sahası, Anı Tur genel müdürlük binası önü…

Büyük turizm şirketlerinden Anı Tur’da hileli iflas haberlerinin ardından, işçi kıyımı ve direnişi de başladı. Şirketin İstanbul Kozyatağı’ndaki genel müdürlük binasında geçen hafta yaşanan hakları ödemeden işten atmalar ve istifaya zorlamaya karşı, işçiler bina önünde direnişe başladılar.

İşten çıkarılan işçilerin çoğunu satış, müşteri ilişkileri, operasyon ve uçak bilet departmanlarında çalışanlar oluşturuyor. İşçilerin, ödenmemiş kırk günlük maaş, ihbar ve kıdem tazminatları, yemek ücretleri, ekstra mesai ücretleri ve senelik verilmeyen bayram izinleri gasp edilmiş durumda.

Anı Tur genel müdürlüğü önünde her gün toplanıp direnişi sürdüren beyaz yakalı turizm işçileri, talepleri karşılanana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini vurgulayan bir basın açıklaması yaptılar:

ANI TUR EMEKÇİLERİ HAKSIZLIĞA BOYUN EĞMEYECEK

Anı Tur emekçileri olarak 11 Eylül’de herhangi bir gerekçe sunulmadan işten çıkarıldık. Aynı günün gecesinde özel eşyalarımız çöpe atılmış olup, bilgisayar ve benzeri çalışma araçları da şirketten tahliye edildi.

Firma içerisinde bulunduğumuz süreçte birçok otelin ücreti ödenmediği için rezervasyon sahipleri otellere alınmadı. İptal edilen rezervasyonların geri ödemeleri uzun süredir bekletilmekte ve herhangi bir ödeme yapılmamaktadır.

12 Eylül’de hiçbir hakkımızı almadığımız halde firma yetkilileri ile yaptığımız görüşmede tüm alacak taleplerimizin alındığına dair yazılı belge ve istifa dilekçesi istendi.

Bununla beraber, eş zamanlı olarak firmanın Antalya Bölge Müdürlüğü’nde de bütün çalışma araçları tahliye edilip, gerekçe sunulmadan çalışanların tamamı işten çıkarılmıştır.

Son olarak 11 Eylül’den bu yana bizlere insani değerlere ve hukuka uygun davranılmamıştır.

Buradan taleplerimizi iletiyoruz:

Ödenmeyen maaşlarımızın,
2. Primler, yemek ücretleri, mesai ücretlerimizin,
3. Kıdem ve ihbar tazminatlarımızın hemen karşılanmasını istiyoruz.Taleplerimiz karşılanana kadar İstanbul Kozyatağı’nda bulunan Anı Tur Genel Müdürlüğü önünde hakkımızı aramaya devam edeceğiz.

Bu doğrultuda kamuoyundan destek istiyoruz.”

Geçen yıl yalnızca reklama 14 milyar lira harcayan Anı Tur’un sinir bozucu reklamı:

https://www.turizmgunlugu.com/2017/07/15/veli-cilsal-ani-turu-avrupaya-tasiyor/

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*