Anasayfa » GÜNDEM » İşçi katilleri bilanço yayınladı

İşçi katilleri bilanço yayınladı

İşçi katilleri bilançolarını ve katlettikleri işçilerin istatiki bilgilerini yayınladı.

Katillikte en tecrübeli patronların klubü Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) yaptırdığı araştırmaya göre, en çok “Mesleki/Teknik Lise Mezunları”nı katlediyor, yaralıyor ve sakat bırakıyor.

MESS üyesi katiller tarafından her yıl düzenli olarak açıklanan “MESS Üyelerinde İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları İstatistikleri” araştırmasının 2010 yılı sonuçları yayımlandı.

MESS üyesi 154 iş yerindeki (cinayet mahali) toplam 120 bin 776 mavi ve beyaz yakalı işçiye (kurbana) ilişkin verilerin yer aldığı istatistiklerde, ölüm, maluliyet, sürekli ve geçici iş görmezlik ile “iş günü kaybı yaratmayan” basit “iş kazaları”na ait rakamlar bulunuyor.
Buna göre, geçen yıl, MESS üyesi iş yerlerinde 4 bin 918 vaka ile 11 meslek hastalığı kayıt altına alındı. MESS sevindiren ise 2010 yılında, bu vakalar sonucu sonucu yaşanan kayıp iş günü oranlarında azalma meydana gelmesi oldu.

İşçilerin yüzde 4,1’i “iş kazası”na maruz kalırken, erkeklerin yüzde 4,4’ü, kadınların ise yüzde 0,7’si “iş kazası” geçirdi.

“İş kazaları” sonucunda yaklaşık 88 bin “kayıp iş günü” kaydedilirken, bölgelere göre dağılımda en fazla gün kaybı İstanbul‘da meydana geldi, bunu Ankara, Bursa ve İzmir izledi.

Evet hesaplanan bu; iş günü kaybı! İşçiler umurlarında bile değil.

En fazla vakanın, haftanın ilk iş günü olması nedeniyle Pazartesi günleri olduğunu ortaya koydu. Pazartesi günü yüzde 18,14 oranında “kaza” gerçekleşirken, bunu yüzde 16,69 ile Salı, yüzde 17,24 ile Çarşamba, yüzde 15,82 ile Perşembe, yüzde 16,53 ile Cuma, yüzde 10,98 ile Cumartesi ve yüzde 4,6 ile Pazar günleri izledi.
Pazartesileri çok vaka olması “tatil rehavetinin yaşandığı”na bağlandı. Pazartesi sendromnunu tüm işçiler bilir. Rehavete kapılacak kadar tatil imkanı olmayan işçiler için Pazartesileri cehenneme ayak basmanın ilk günüdür ve pazara daha 1 hafta verdır. Koca 1 hafta; iliklerine kadar sömürülme, aşağılanma, yok sayılma, sınıf kardeşlerinle yarıştırılma, patron, yönetici ağız kokusu çekme… bu işkence 6 gün sürer ve sonunda bir gün ara! İşte size tatil.

Vakaların yaşa göre dağılımında, 26-35 yaş aralığı yüzde 53,74’le ilk sırada yer aldı, bunu yüzde 26,05 ile 36-45, yüzde 16,04 ile 18-25, yüzde 3,97 ile 46-55 ve yüzde 0,20 ile de 55 ve üzeri yaş takip etti.

İşçilerin yüzde 19’u “bir nesnenin kesmesi”, yüzde 18 ile “iki nesne arasında sıkışma” sonucu “kazaya” maruz kalıyor. Yani cinayetlerde en çok kesici ve ezici aletler kullanılıyor. Seri katil patronların en çok sevdiği sakat bırakma yöntemi ise “el parmakları”nı koparmak.

Kocaelili patronlar işlerinde usta

2010 yılında en fazla vaka bin 179 ile Kocaeli’nde yaşandı, bunu bin 25 ile İzmir, 840 kaza ile de Bursa izledi.
Öğrenim durumlarına göre, “iş kazaları”na en çok yüzde 48,50 oranıyla Mesleki/Teknik Lise mezunları maruz kalıyor. Bunu yüzde 20,74 ile İlkokul, 13,01 ile genel lise, yüzde 7,97 ile Ortaokul, yüzde 7,73 ile 2 senelik yüksek öğretim ve yüzde 2,05 ile 4 sene ve üstü yüksek öğrenim mezunları takip ediyor.

Katiller kurbanlarını suçluyor

Vakaların yüzde 78’i, “Güvensiz hareketler” olarak nitelendirilen “Dikkatsiz çalışma ve kişisel koruyucu kullanmama” gibi nedenlerden meydana geliyormuş!

MESS’in yaptığı bu araştırmanın amacı işçi ölümlerini yaralanmalarını engellemek önlem almak değil. Onlar için önemli olan “İş” güvenliği ve kaybedilen iş günlerinin sayısı.

19. Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi, 11-15 Eylül tarihlerinde İstanbul’da yapılacak
Sermaye, Kongresi’nde Fuar düzenleyecek; “iş kazaları”nı önleyen, o hep varoldukları halde hiç kullanılmayan teknolojileri sergileyip pazarlayacak. İş cinayetleri nasıl sermaye birikiminin koşulu olduysa, “iş kazaları”nı önlemeyi de birikim aracına dönüştürecek. Bu fuara da katkımız olmalı, içerden teşhir etmeli; yanısıra karşıtını da düzenlemeliyiz…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*