Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İran’da işçi eylemleri büyüyor

İran’da işçi eylemleri büyüyor

İran’ın güney batısındaki Dezful kentinde işçilerin eylemi Cumartesi günü beşinci gününe girdi. İşçiler, aylardır ücret ödemelerinde yaşanan gecikmeleri protesto ediyorlar.

Güney batıdaki diğer bir kent olan Abadan’da da belediye çalışanları bir kaç aydır ücret alamadıklarını belirterek, bir eylem düzenledi.

Doğu Kürdistan’ın Sine kentinde, kolber ve kesibkarların grevinin yansıra “Industrial Town No3” çalışanları, bir arkadaşlarının işten çıkarılmasına karşı greve gittiler.

İran’ın batısındaki Sarvbad kentinde de işçiler önceki maaşlarını halen alamadıkları için eylem yaptılar.

Cuma günü güneydeki Kazerun kentinde binlerce işçi sokaklara çıktı. Eylemciler, beş gündür kesintisiz eylemdeydi. Kent sakinleri Büyük Cami’de de bir araya gelerek, rejimin kenti ikiye bölme planına karşı çıktılar. Resmi medya, Kazerun kentini ikiye bölen plan sonuçlanana kadar, eylemlerin yasak olduğunu duyurmuştu.

Sokağa çıkan kent sakinleri ve işçiler, “Onurlu İran halkı, bizi destekleyin”, “Onurlu Kazerun, onurunuza sahip çıkın”, “Devlet televizyonumuz bir utanç kaynağı”, “Silah kuşanacağımız günden korkun. Eğer ihanete uğrarsak, rejim için cehennem olacak” ve “Kezerun’u savunmaya hazırız” gibi sloganlar attı.

 

Hawar Haber Ajansı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*