Anasayfa » DÜNYA » İran’da kitlesel sokak gösterileri!… (video)

İran’da kitlesel sokak gösterileri!… (video)

İran’ın Maşhad kentinten başlayıp Neyşabur, Şahrud, Yazd kentlerine yayılan kitlesel sokak gösterileri, 4-5 gündür sürüyor.

Gösterilerde hayat pahalılığı ve işsizliğin protesto edildiği, “Hamaney ve Ruhani’ye ölüm”, “Diktatöre ölüm”, “Dışarıyı bırak içerdeki açlara bak” gibi sloganlar atıldığı, bazı kamu binalarının tahrip edildiği, sokaklarda barikatların kurulduğu, kolluk kuvvetlerinin kitlelere gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale ettiği görülüyor.

Göstericilerin Cuma (bugün) için daha büyük eylem çağrıları yaptığı belirtiliyor, ancak İran’daki gösteriler üzerine çok kısıtlı sosyal medya paylaşımları ve bir yerel TV kanalı dışında ayrıntılı haber alınamıyor.

İran’da Mayıs ayında binlerce öğretmenin fiili grevi, Kasım ayında ise HEPCO, Azarab İndustries ve bir petrol işletmesinde kitlesel işten atmalar ve uzun süredir ücret ödememe nedeniyle ciddi işçi direnişleri ve işçiler ile devlet güçleri arasında çatışmalar yaşanmıştı. Son 6 aydır, kamu emekçileri, belediye işçileri, emekli kamu işçileri, sağlık işçileri, maden işçileri, ulaşım işçilerinin bir çok grev ve direnişi yaşandı.

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-12-24 06:58:51Z | |

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*