Anasayfa » DÜNYA » İran tarihinin en büyük dış yatırım anlaşmasını AB merkezli otomotiv tekelleriyle imzaladı

İran tarihinin en büyük dış yatırım anlaşmasını AB merkezli otomotiv tekelleriyle imzaladı

ABD, İran’a ekonomik yaptırımlarını sertleştirmeye çalışırken, AB merkezli tekellerin İran’a yatırımları artıyor.

İran’ın ABD ambargosu sonrası, Peugot, Citroen ve Renault’la ardarda büyük doğrudan yatırım anlaşmaları imzalaması, AB merkezli küresel otomotiv tekellerinin yatırımlarını İran’a kaydırdığı izlenimini veriyor. İran yatırım fonu İDRO’nun Renault ile imzaladığı anlaşma, İran’da tarihinin en büyük dış doğrudan yatırım/üretim anlaşması anlamına geliyor.

Renault’nun İran’daki yeni bölgesel üretim üssünde ilk elde 3 bin işçi çalışacak ve Duster ve Symbol modelleri üretilecek. Daha önce Türkiye’de üretilen bu modellerin üretimi ek yatırım gereksinimi gerekçesiyle durmuştu. Renault’nun Türkiye’ye ek yatırım yerine İran pazarını tercih etmesinin, ekonomik olduğu kadar siyasal gerekçeleri de olabilir.

Türkiye’de otomotiv sektöründe son yıllardaki direnişler de, bazı daha ucuz modelleri işçiliğin daha ucuz olduğu İran’a kaydırmalarında bir etken olabilir. Ancak İranlı otomotiv işçileri de, İran’ın otomotiv devi, 30 bine yakın işçinin çalıştığı Kadro olmak üzere, daha az mücadeleci değil.

Otomobilde yıllık 1 milyon 350 bin olan araç üretimini 3 milyona çıkartmayı hedefleyen İran kapitalizmi, Türkiye kapitalizmini bu alanda yakalamayı ve geçmeyi hedefliyor. İran devlet başkanı Ruhani, Mayıs ayında İran’daki Peugot fabrikasının açılışında, İran’ın da artık otomotiv sanayinde dünya piyasası rekabetine girdiğini ve üretilen otomobillerin yüzde 30’unun ihraç edileceğini söylemiş, bunu “İran mühendisleri ve işçileri için kutlu gün” ilan etmişti.

Tabii dış yatırım kapma rekabetinin de, grev ve bağımsız sendikal örgütlenme yasakları ve ücretleri daha fazla düşürmekle koşullu olduğunu söylememişti!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*