Anasayfa » DÜNYA » İran İşçileriyle Enternasyonal Dayanışma (IASWI): ABD’nin İran’daki gösterilere müdahalesini lanetliyoruz, İranlı işçilerin rejime ve kapitalizme karşı mücadelesini destekliyoruz! (DP çevirisi)

İran İşçileriyle Enternasyonal Dayanışma (IASWI): ABD’nin İran’daki gösterilere müdahalesini lanetliyoruz, İranlı işçilerin rejime ve kapitalizme karşı mücadelesini destekliyoruz! (DP çevirisi)

IASWI’nın (İran işçileriyle dayanışma için enternasyonal birlik) İran’daki kitle gösterileri için açıklaması (Devrimci Proletarya çevirisi):

Bu kitle gösterileri, İslam Cumhuriyeti rejimi ve onun tüm kesimleri tarafından kitlelere artan ölçüde uygulanan yoksulluk, işsizlik, şiddet ve adaletsizliğe karşı işçilerin ve ezilen halkların genellikle kendiliğinden organize olan tepkileridir. Şu anda, düzen afallamış ve kitle gösterilerini bastırma yeteneğine sahip değil görünse de, bunun her an değişebileceğini biliyoruz. Bugün olduğu gibi, güvenlik güçlerinin göstericilere doğrudan ateş açtığı haberleri alıyoruz, çok sayıda öldürülen, yaralanan veya tutuklanan var. İran İslam Cumhuriyeti 40 yıldır iktidarda, ve ondan önceki rejim gibi, yine işçilerin, kadınların, gençlerin ve ezilen kitlelerin en temel taleplerine karşı bile hapis, idamlar ve bastırmacılığa dayanmaya devam ediyor.

İran 80 milyon nüfusa sahip bir ülkedir. Petrol, doğal gaz, kömür, bakır gibi muazzam doğal zenginliklere sahip olmasına ve üretilen büyük zenginliklere karşın halkın neredeyse yüzde 70’i yoksulluk içinde yaşıyor. Aynı zamanda, rejimin çeşitli kesimleriyle ve yetkililerin akrabalarıyla ve devlet içindeki çeşitli güçlerle bağlantılı biçimde hızla büyüyen üst sınıflar ve süper zenginler var. En yaşamsal talepleri için eylem yapan işçiler ve yoksul halk genellikle bastırılıp aşağılanırken bu kesimler tarafından kaynakların ve finansın en utanç verici biçimde soyulduğuna tanık oluyoruz.

IASWI İran’ın ezilen işçileri ve halklarının eşitlik, özgürlük ve sosyal ve ekonomik adalet için haklı taleplerini destekliyor. İran İslam Cumhuriyeti bir vahşi kapitalist ve neoliberal rejimdir ve dünyanın bütün işçileri, solcuları ve ilericileri tarafından lanetlenmelidir. Bu rejimdeki suçlar ve baskılar için diğer ülkelerdeki solun sessiz kalma hakkının olmadığına inanıyoruz.

Yıllardır IASWI ve diğer İranlı işçiler ve sosyalistlerin örgütleri olarak, ABD emperyalizmi ve müttefikleri ile İran’daki İslami Cumhuriyet rejimi ve müttefikleri arasında olup bitenlerde ilerici bir tarafın olmadığını söylüyoruz. İşçi sınıfı ve ilericiler, işçi sınıfı hareketinin bağımsızlığıyla birlikte (uluslar arası-bn) barışı savunur. Anti-kapitalist tavır, ABD ve müttefiklerinin İran’a ekonomik ambargosuna ve savaş tacizlerine karşı çıkmazla kalmaz, İran’daki en saldırgan ve kuralsız anti-işçici, totaliter ve neoliberal politikaları uygulayan baskıcı İslami rejim ve kapitalistlere karşı işçilerin yükselen mücadelesini destekler.

Trump yönetiminin ve İsrail rejimi gibi müttefiklerinin, ve İran’daki sağ kanat ve monarşi-yanlısı muhalefetin İran’daki kitle gösterilerine her türlü müdahalesine şiddetle karşıyız ve lanetliyoruz. İran’ın işçi ve yoksul halkı Trump’ın faşist ve aşırı sağ politikalarının ülkeye daha fazla sefaletten başka bir şey getirmeyeceğini iyi bilir. Dünyadaki işçilerin ve sosyalist örgütlerin ve ilerici güçlerin İran’ın işçi sınıfı ve yoksul ezilen halklarıyla dayanışma içinde olması, ve anti-kapitalist, anti-yoksullukçu ve sosyal adalet hareketlerinin sağcıları, milliyetçi ve emperyalist yanlısı unsurları tanımlayıp tecrit etmesine yardımcı olması gerekir.

Birimizin incinmesi hepimizin incinmesidir!

İran’daki İşçilerle Dayanışma için Enternasyonal İttifak (IASWI)

Kaynak: https://workers-iran.org/iaswi-statement-on-the-new-wave-of-mass-protests-in-iran/

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*