Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » İran işçi sınıfının sembollerinden Haft Tapeh’te mücadele yeniden alevlendi!

İran işçi sınıfının sembollerinden Haft Tapeh’te mücadele yeniden alevlendi!

İran’ın büyük işletmeleri arasında yer alan Kum kentindeki Haft Tapeh şeker kamışı plantasyon ve fabrikasındaki büyük mücadele yeniden alevleniyor.

5 bin işçinin çalıştığı Haft Tapeh’te işçiler 2007-8’de bağımsız bir sendika kurarak, ücret, sosyal haklar ve bağımsız sendika hakları için büyük bir grev hareketi gerçekleştirmişlerdi. Kum kenti işçi ve emekçilerinin dayanışması ile büyük bir kitle grevine dönüşen hareket, burjuva İran devletinin çok sayıda polis saldırısı, gözaltılar, tutuklamalar, işten atmalar, kara listeye almalar operasyonlarıyla bastırılmıştı. Uluslararası planda da yankı yaratan grev, Haft Tapeh işçileri ve tutuklanan sendikacı ve öncü işçilerle uluslararası dayanışma komiteleri ve kampanyalarına konu olmuştu.

İran işçi sınıfı için bir direniş sembolüne dönüşen Haft Tapeh’te sınıf mücadelesi o günden bu yana sayısız fiili işçi direnişi ve gösterisi ile devam ediyor. Haft Tapeh işçileri ile başa çıkamayan burjuva devlet, 2015’te dev işletmeyi, karanlık yöntemlerle özelleştirdi. İşçilerin yarısına yakını taşeronlaştırıldı.

Büyük çaplı ücret, hak gaspları ve örgütsüzleştirme ve baskılar eşliğinde yürütülen sermaye saldırganlığı Haft Tapeh işçileri tarafından yeni fiili grev, direniş, gösteri dalgaları ile yanıtlandı.

Haft Tapeh işçileriyle yine başa çıkamayan burjuva-şer’i rejim ve fabrikanın yeni sahibi görünen sermaye grubu, bu kez fabrikayı kapatma tehditleriyle, yeni hak gaspları ve polis operasyonları başlattı. İşçilerin ücretlerinin ve sosyal haklarının ödenmemesi üzerine geçen Kasım ayından itibaren Haft Tapeh’te yeni bir işçi eylemleri dalgası başladı. 2-4 aydır ücretleri ödenmeyen işçiler yeni fiili grev ve gösteriler yaparken 30 işçinin daha işten atılması, Kum’daki sınıf gerginliğini daha bir tırmandırdı. Half Tapeh’te işçiler ücret ve hak kayıplarının tam telafisiyle birlikte, sayısız tutuklamaya karşın halen yaşatmaya devam ettikleri bağımsız sendikalarının tanınması için mücadeleye devam ediyorlar. Dev işletmenin özelleştirilmesinin iptali, özelleştirmenin yol açtığı karanlık yolsuzluklar ve şirketin içinin boşaltılıp yağmalanmasının soruşturulması da mücadele istemleri arasında.

Haft Tapeh işçilerinin direnişi için yeniden uluslararası dayanışma çağrıları yapılıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*