Anasayfa » DÜNYA » Irak ordusu ve Haşdi Şabi derhal Kerkük’ten çekilmelidir!

Irak ordusu ve Haşdi Şabi derhal Kerkük’ten çekilmelidir!

Irak merkezi hükümeti ile Kürt bölgesel yönetimi arasında Kerkük’teki askeri gerilim giderek tırmanıyor.

Irak rejimi, Kürt bölgesel yönetiminin bağımsızlık referandumundan sonra “ “Kerkük Havaalanı ve tüm petrol rafinerilerinin Irak’a teslimi, Irak ordusunun IŞİD ile savaş öncesi tüm bölgelere yerleşmesi” talimatını vermişti.

Bunun üzerine Irak ordusu ve Haşdi Şabi güçleri Kerkük çevresine askeri yığınak yaptı ve kentin bazı giriş çıkışlarını tuttu. Haşdi Şabi Birliklerinin komutanı Muhammed Zain Abedin Kerkük ofisine gelerek kamp kurdu. Irak genelkurmay başkanı Osman Ali Ganimi ise Kerkük’e yönelik askeri operasyonun her an başlayabileceğini açıkladı.

Kürt bölgesel yönetimi başkanı Mesut Barzani’nin oğlu Mahmut Barzani’de Kürt, Arap, Türkmen komutanları ve silahlı peşmergelerle birlikte Kerkük’e geldi. Peşmerge bölge komutanı Vasta Resul’un da Kerkük’teki ofisini askeri karargaha dönüştürdüğü belirtiliyor.

Haşdi Şabi askeri birlikleri sözcüsü Kerim El Nuri’nin Mesut Barzani’yi “IŞİD’den daha tehlikeli, IŞİD destekçisi ve beşinci kol” olmakla suçlaması askeri gerilimi daha bir tırmandırdı ve provokatifleştirdi.

Kürt bölgesel yönetimi ise, Irak ordusu ve Haşdi Şabi’nin Erbil havaalanı ve Kerkük ve Musul’daki petrol kuyularını, peşmerge kontrol noktalarını ele geçirmeye hazırlandığı ileri sürüyor.

Kentin Bağdat yönündeki kapısı Irak Ordusu ve şii Haşdi Şabi Birlikleri tarafından ağır makinalı tüfekler ve tanklarla tutulurken, diğer kontrol noktalarında ise Peşmerge, ve bazı Arap ve Türkmen birlikleri bulunuyor. Kerkük çevresinde ve içinde bazı bölgelerde Irak istihbarat ekipleri ve özel harekat birliklerinin kimlik kontrolleri ve tutuklamalar yaptığı bildiriliyor.

Haşdi Şabi Birlikleri, Şii milislerden oluşuyor. Yaklaşık 150 bin kişilik silahlı gücü var. Irak’ta Felluce ve Musul’un IŞİD tarafından alınmasından sonra IŞİD’e karşı kuruldu, arka planında İran desteği var. Irak rejimi tarafından da para ve silah yardımı alıyor ve Irak rejiminin gayrı-resmi ordusu gibi hareket ediyor.

Irak rejiminin Kerkük harekatı, Kürt bölgesel yönetiminin bağımsızlık referandumundan sonra Irak-İran-Türkiye arasındaki ortak hareket toplantısında alınmış ve Irak ve Türkiye tarafından destekleniyor görünüyor.

Irak rejimi ve Haşdi Şabi Birlikleri’nin Kerkük kuşatması ve tehdidi, Türkiye ve İran tekelci kapitalist güçlerinin desteği ve kışkırtması ile yürütülmektedir. Türkiye ve İran, Kerkük’ün ele geçirilmesini Kürt bölgesel yönetimi ve Barzani’yi referandum ve bağımsızlık sonucunu iptal etmeye zorlamak ve Kerkük petrolleri üzerindeki paylarını almak için zorluyorlar.

ABD ve AB’nin ise Bağdat’ta ve Erbil’de yoğun diplomasi trafiği yürütüyor. ABD’nin Türkiye ve İran ile arasındaki gerilimin artmasının arka planındaki konulardan birinin de Kerkük petrolleri olduğu anlaşılıyor.

Emperyalist, bölgesel tekelci ve yerel kapitalist güçler arasındaki petrol mücadeleleri, bölge halklarını yeni bir kan, ateş ve yıkım tufanına sürüklemek istemektedir.

Irak rejiminin İran ve Türkiye destekli Kerkük’teki askeri harekat hazırlığı derhal durdurulmalı ve Irak ordusu ve Haşdi Şabi Birlikleri Kerkük’ten çekilmelidir. Emperyalist ve bölgesel tekelci kapitalist güçler kanlı ve kirli ellerini bölgeden çekmelidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*