Anasayfa » GÜNDEM » Irak ordusu ve Haşdi Şabi birlikleri Kerkük’e girdi! (güncellendi)

Irak ordusu ve Haşdi Şabi birlikleri Kerkük’e girdi! (güncellendi)

Irak rejimi Kürt Bölgesel Yönetimi’nin IŞİD’i desteklediğini ileri sürerek, “Kerkük harekatına karşı koyan herkes IŞİD’li muamelesi görecek”, ardından da “PKK güçlerinin Kerkük’e getirildiği” tarzı provokatif açıklamalar yaptı. Barzani yönetimi tarafından bu iddialar yalanlandı.

Irak ordusu ve Haşdi Şabi milisleri, geceyarısından itibaren Tuz Humartu girişi üzerinden Kerkük’e askeri harekat başlattı. İran’a yakınlığıyla bilinen KYB’ye bağlı 2 peşmerge tugayının Tuz Humartu’dan savaşmadan çekildiği bildirildi. Barzani yönetimi ve peşmerge komutanlığı KYB’yi “ihanet” ile suçladı. Ancak KDP’ye bağlı peşmergeler de çok geçmeden kent merkezine çekildi.

Kerkük’ün güneyinde bir dizi çatışmanın ardından Irak ordusu ve Haşdi Şabi Birlikleri, Kerkük havaalanı, bir rafineri, Kuzey Gaz şirketinin merkezi ve petrol istasyonlarını ele geçirdiğini açıkladı.

Irak rejimi tarafından azledildiği açıklanan Kerkük Valisi, Kerkük halkını silahlanarak karşı koymaya çağırdı.

ABD, Kerkük hava sahasının Irak ordusu uçaklarına kapatıldığını açıkladı. ABD’nin müdahaleleri ardından, Irak merkezi hükümeti Kerkük’ün merkezine girmeyeceğini, havaalanı ve petrol şirket ve alanlarını elde tutacağını açıkladı.

Peşmerge komutanı, Westa Resul “peşmergenin akıllıca davrandığını” açıkladı:

“Bu bölgelerde IŞİD’e karşı yürütülen savaş sırasında mevzilenmiştik. Söz konusu bölgeler özellikle de gaz ve petrol yerleridir. Bizler peşmerge güçleri olarak akıllıca davranarak daha büyük bir zarar oluşmaması için geri çekildik. Onlar da geri çekildiğimiz bölgelere yerleştiler” dedi.

HPG Güçleri Komutanlığı ise ANF’nin haberine göre, “halkı korumak için Kerkük’te savunma hattı oluşturmaya başldığını” duyurdu ve “Kerkük’ü savunmak isteyenler mevzilerimize katılsın” çağrısı yaptı.

Bazı peşmerge gruplarının da katıldığı savunma hattı, Kerkük-Süleymaniye ve Kerkük-Erbil yolunda kuruldu. Peşmergenin merkez kuvvetlerinin kent merkezine çekilmesi sonrasında çatışmalar bu hatta yoğunlaşmış durumda. Arafa, Peylak ve Erbil yolundaki Rehimava ve şehrin içine doğru da çatışmalar var.

KYB, saldırının Türkiye, İran ve Irak’ın ortak planı olduğunu vurguladı ve yine diyalog çağrısı yapmakla yetindi.

ABD’de beylik “her türlü şiddete karşıyız” açıklaması yaparken, Türkiye Dışişleri Bakanlığı da, fırsattan istifade, “Irak topraklarındaki PKK mevcudiyetinin sonlandırılması için Irak Hükümeti ile her işbirliğine hazırız” açıklaması yaptı.

Kerkük’te çok sayıda ölü ve yaralının olduğu belirtiliyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*