Anasayfa » DÜNYA » Irak: İşsiz işçiler ve kent yoksulları yeniden ayakta, isyanda!..

Irak: İşsiz işçiler ve kent yoksulları yeniden ayakta, isyanda!..

Önceki Irak yazımızı şöyle bitirmiştik:

“Irak’ta hükümetin kırıntı sosyal reform paketi de, aspirin tedavisinden fazlası değil, ve gri bölgenin yeşil bölgeye yeni isyan ve ayaklanma dalgaları onu zaptetinceye kadar, önümüzdeki süreçlerde tekrar tekrar devam edecek gibi görünüyor.”

Çok beklememiz gerekmedi. Irak’ta Ekim ayının ikinci haftasında aspirin tedavisi ile durulmuş gibi görünen isyan hareketi, 25 Ekim Cuma gününden itibaren, daha büyük bir güçle meydan ve sokaklara geri döndü.

Son 3 günkü çatışmalarda, Basra, Bağdat ve çok sayıda kentteki toplam 100 binleri bulan göstericiler, sokaklara aktı, çok sayıda devlet ve hükümet binası, asker-polis aracı tahrip edildi. Bağdat ve Basra’da merkezi meydanlarda kitlesel oturma eylemleri yapıldı.

Polis ve asker yine gerçek mermiler kullanarak kitlelere ateş açtı. Ekim ayında öldürülen 150 göstericiye, son 3 günde öldürülen 30 eylemci daha eklendi.

Irak’ta yeniden sokağa çıkma yasağı ilan edilmesine karşın gösteriler ölümüne devam ediyor.

Irak’ta kırıntı reformlarla durulur gibi olan gösterilerin yeniden başlamasında, Şili ve Lübnan’da benzer kırıntı vaatleri kitlelerin kabul etmeyip iktidardakilerin devrilmesi ve daha köklü değişim istemleriyle isyan hareketlerini büyüterek devam etmelerinin etkili olduğu tahmin ediliyor. Irak’ta başını işsiz ve güvencesiz genç işçilerin çektiği gösterilerin başlıca istemleri arasında, mevcut hükümet ve rejimin indirilmesi, işsizlik, yoksulluk, kamu hizmetleri ve altyapı sorunları geliyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*