Anasayfa » DÜNYA » İngiltere/Genel grev geliyor

İngiltere/Genel grev geliyor

Son bir yıl içinde işsizliğin ve işten çıkarmaların olağanüstü arttığı, ücretlerin dondurulduğu; emeklilik fonuna katkı payının arttırılmak istendiği; sağlık, eğitim ve sosyal harcamalarda dehşetli kesintilere giden İngiltere’de işçi sınıfı 30 Kasım’da genel greve hazırlanıyor.
26 Mart’ta yaklaşık 750 bin işçi greve çıkıp, kitlesel yürüyüşlerle, işçilerin yaşamından yapılan kesintileri protesto etmişti. Haziran ayında ise 500 bin kişilik grev gerçekleştirildi.
10 Ekim’de de, işçilerin, emeklilerin, öğrencilerden oluşan yaklaşık 2 bin kişi, Londra’da Westminster Köprüsü’nü işgal ederek, hazırlanan sağlıktan tasarruf paketini protesto etti.

Sağlıktan tasarruf paketi, 2015 yılına kadar Ulusal Sağlık Servisi’nde 20 milyar paund kesinti yapmayı getiriyor; bu saldırı sonucunda Ulusal Sağlık Servisi’nde çalıştırılanlardan 120 bin sağlık işçisinin işten çıkarılacağı tahmin ediliyor.
Kapitalizmin Krizi ve Sağlık Konferansı’na İngiltere’den katılan sağlık işçilerinin aktarımına göre, İngiltere’de, sağlık alanında, önce yan hizmetler taşerona verilmiş, ardından şirketleşme gelişmiş; rekabet nedeniyle kalite ve hijyende düşme oluşmuş, hastalıklar artmış; devlet hastaneleri özel şirket gibi işletilmeye ve kara odaklanmışlar; özel hastaneler ise, kar getirmeyen hizmetleri yapmama, masraflı hastaları dışarıda bırakma, riskleri hastalara yükleme yolunu tutmuş.

6 milyon işçinin örgütlü olduğu İngiltere Sendikalar Konfederasyonu (TUC), Eylül ayında gerçekleştirdiği Kongre’sinde, kesinti paketlerine karşı 30 Kasım’da koordineli grev ve sivil itaatsizlik eylemi kararı almıştı. Genel grevin yasak olduğu İngiltere’de sendika konfederasyonları bu engeli “koordineli grev” yaklaşımıyla aşmaya çalışarak, grev oylamasına gidiyorlar.
30 Kasım genel grevi için grev oylaması 3 Kasım’a kadar sürecek. Ezici çoğunlukla grev kararının alınması beklenen oylama sonucunda, 30 Kasım genel grevine kamu alanında çalışan 3 milyon işçinin katılması bekleniyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*