Anasayfa » DÜNYA » ILO: İmdat, toplumsal isyanlar artabilir!..

ILO: İmdat, toplumsal isyanlar artabilir!..

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) önlem alınmazsa önümüzdeki dört yıl içerisinde Euro bölgesinde 4,5 milyon kişinin işini kaybedeceğini rapor etti.

Ekonomik büyümenin dünya çapında yavaşlaması ve kemer sıkma önlemlerinin gelişmekte olan ülkelerde istihdamı engellediğini belirten kuruluş, Euro bölgesinde bulunan 17 ülkede işsizlik artışının devam ettiği dolayısıyla durumun daha da kötüye gideceği uyarısında bulunuyor.

İspanya ve Yunanistan’da işsizliğin genç nüfus arasında %50’leri bulduğunu belirten ILO, Euro Bölgesi’nde ise 2012 Nisan ayı verilerine göre, 17 milyon 400 bin işsiz var. Bu kişilerin 3 milyondan fazlası 25 yaş altı gençlerden oluşuyor. Euro Bölgesi genelinde gençler arasındaki işsizlik oranı yüzde 22 civarında. Ancak ülkeler bazında bakınca, İtalya, Portekiz ve Slovakya’da bu oran yüzde 30′a çıkıyor.

Yeni istihdam olanakları yaratılmadığı durumda, uzun vadede yıkıcı toplumsal sorunların yaşanabileceğini belirten kuruluş, iş arama girişimleri başarısızlıkla sonuçlanan genç kuşağın sosyal dışlanmışlık ve işe yaramama hissine kapıldığına dikkat çekiyor. İş arayanların yüzde 40’ının bir yıldan fazla zamandır işsiz olduğunu, işsizlik sürelerinin daha da uzamasının yaratacağı sonuçların ağır olacağı uyarısında bulunuyor.

Raporun devamında da şöyle ifadeler dikkat çekiyor: “Beceri ve motivasyon kaybı bakımından bunun ekonomik maliyeti çok büyüktür ve insan sermayesinin değerinin azalmasına neden olabilir. Bu aynı zamanda toplumsal mücadelelerin, isyanların, hastalıkların artması gibi sosyal sonuçlar da doğurabilir” uyarısında bulunuyor.

ILO gibi kuruluşlar mali sermayeye akıl hocalığı yapa dursun, işsizlik ve geleceksizlik koşullarında sınıf mücadelesi de dünya ölçeğinde alttan alta kabarmaya başlamış irili ufaklı gösteri ve çatışmalarla geleceğin kapısını aralıyorlar. Daha kapsamlı ve çatışmalı sınıf mücadeleleri hiç de uzak değil.

Evet, asıl korkuları toplumsal mücadeleler ve sınıf eksenli toplumsal devrimlerdir. İnce hesaplarla raporlar hazırlayıp küresel sermayenin önlem almasını salık verenler, işçi sınıfı ve emekçilerin mücadelesiyle, kapitalist emperyalist sistemin yeryüzünden kaldırılmasıyla birlikte onlarda tarihin çöplüğündeki yerini alacaklardır. İşçi sınıfının özgürlük dünyasında ne işsizlik sorunu ne de gelecek kaygısı olacaktır. Toplumsal bir üretim ve paylaşımın özgürlüğünü hep birlikte yaşayacağız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*