Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » İllerde 21 Aralık Grevi

İllerde 21 Aralık Grevi

KARS

KESK Kars Şubeler Platformu’na bağlı kamu işçiler Faikbey Caddesinde bir araya geldi. Aralarında DİSK, KESK, BDP Kars İl Örgütü, CHP Kars İl Örgütü, Kars 78’liler Derneği, “İnsanca bir yaşam için grevdeyiz”, “Baskı ceza ve sürgünleri kınamak için grevdeyiz” pankartlarını açarak, “Yaşasın onurlu mücadelemiz”, “Emekçiyiz haklıyız, kazanacağız” sloganlarını attı. Kitle adına açıklamayı okuyan Platform Dönem Sözcüsü Çetin Koçyiğit, Türkiye’de uzun süreden beri karanlığın hakim olduğunu belirterek, hak ve özgürlükler için mücadele eden herkesin karanlığa mahkum edilmek istendiğini söyledi. “Yoksulluğun, adaletsizliğin, hukuksuzluğun hakim kılınmak istendiği bir ülkede, emeğin, emekçilerin haklarının tanınmadığı bir ülkede demokrasiden de sendikal hak ve özgürlüklerden de söz etmek mümkün değildir” diyen Koçyiğit, “Karanlığın, baskıların, yoksulluğun, sefaletin dünyasına karşı, emeğin dünyası için mücadelemizi yükselteceğiz” şeklinde konuştu.

Yapılan açıklamanın ardından emekçiler, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları ile dağıldı.

Dersim’de greve katılım yüksek

Dersim’de hastaneler, okullar, vergi daireleri, sağlık ve eğitim müdürlüğü gibi kamu kurumlarında hizmet üretimi büyük oranda durdu.

Kamu işçileri iş yerleri önüne “Bu iş yerinde grev var” pankartları asarken, halaylar çekildi, sloganlar atıldı. Dersim‘de belediye anons aracı şehir merkezinde dolaşarak grev şarkıları çaldı.

Kamu işçileri ve greve destek veren eylemciler saat 11.00’da Devlet Hastanesi önünde toplanarak, Seyit Rıza Parkı‘na yürüdüler.

Mersin’de 21 Aralık grevi

Greve eğitim işçileri, sağlık işçileri ve büro işçileri başta olmak üzere binlerce Kamu işçisi katıldı.

Bazı okullarda eğitim tamamen dururken SES‘in örgütlü olduğu hastanelerde acil servisler dışında hasta bakılmadı. Tıp fakültesi polikliniklerin de hemen hemen tüm hekimler iş bıraktı. Maliye merkez binasına ‘bu iş yerinde grev var’ pankartı asıldı ve binanın önünde kamu işçileri taleplerini anlatan bildiriler dağıttılar. BTS’nin örgütlü olduğu demiryollarında ise tren garında istasyon amirleri dışında çalışan olmazken yolcular istasyona gelmeyerek ulaşım emekçilerine destek oldular. Belediyelerde ise Tüm Bel- Sen üyeleri iş bıraktı.

İş bırakarak Hastane önünde toplanan binlerce kişiye Genel-İş üyesi işçiler, ataması yapılamayan öğretmenler, liman işçileri, Nükleer Karşıtı Platform (NKP),devrimci kurumlar ve partiler katılarak destek verdiler.
Bu eylem son zamanlarda Mersin de yapılan en kitlesel eylemlerden biri oldu.

Diyarbakır

Diyarbakır’daki eylemin adresi Dağkapı Meydanı oldu. Diyarbakırda greve katımının yoğun olduğu görüldü. Okullarda eğitim yapılmadı, hastanelerde Acil servisler dışında sağlık hizmeti verilmedi.

Diyarbakır Dağkapı Meydanı’nda yapılan eyleme KESK, DİSK, Diyarbakır Tabip Odası‘nın yanı sıra ESP, EMEP, TKPde katıldı. Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bir araya gelen sağlık işçileri, sloganlarla Dağkapı Meydanı’na yürürken eğitim işçilerinin önü sendika binası önünde polisler tarafından kesildi. Bunun üzerine yol trafiğe kapatıldı sloganlarla durum protesto edildi. Daha sonra yapılan görüşmelerin ardından polis barikatı açıldı. Kamu işçilerinin önü Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde bir kez daha kesildi. Burada bulunan eylemcilerle birlikte Dağkapı Meydanı’na yürümek isteyen kamu işçileirnin önü çevik kuvvet polisleri ve TOMA’larla kapatıldı. Yapılan görüşmelerin ardından güzergah değişikliği yapıldıktan sonra yürüyüşe izin verildi.

Dağkapı Meydanı’nda bir araya gelen binlerce kişi AKP hükümetinin politikalarını protesto etti. Eğitim-Sen taleplerinin yer aldığı “GREVDEYİZ”, KESK “Silahlar değil barışın dili konuşsun”, atanamayan öğretmenler “Ücretli köle olmayacağız! Çocuklarımıza ücretli değil kadrolu öğretmen istiyoruz” ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) “Paralı eğitime, paralı sağlığa, baskı ve tutuklamalara TMY ve ÖYM’ye karşı, Em jî li virim” pankartıyla katıldı.

İzmir’de coşkulu Grev

İzmir’de 9 Eylül Üniversitesi ve Ege Üniversitesi hastanelerinde grev etkinlikleri sabah saat 9’da başladı.

Bornova’daki Ege Üniversitesi’nde hastane önüne konulan platformdan müzik yayını ve konuşmalar yapıldı. Tıp öğrencileri, hekimler, öğretim üyeleri, sağlık içileri “Çok Ses Tek Ders” başlıklı yapılan derste, sağlık ile ilgili Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) okudu, tartışıldı. Tartışmaların sonucunda yapılan oylamada tüm KHK’lar reddedildi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde İzmir Sağlık Çalışanları Platformu tarafından düzenlenen grev etkinlikleri saat 9.30’da Dr.Anıl Tanburoğlu’nun okuduğu basın metniyle başladı. Grev başlarken “Sağlık Bakanı’na açık mektup” da okundu. Hastane bahçesine gelen cenaze aracından “sağlığı öldürdünüz” yazılı bir tabut indirildi. Ege Üniversitesi’ndeki gibi Dokuz Eylül Üniversitesi’nde de hükümetin sağlık alanındaki düzenlemelerinin yıkıcı sonuçlarına dair çeşitli dersler yapılıyor. 9 Eylül Hastanesi’ndeki grev süresince “Grev Sineması” başlığıyla çeşitli filmler de gösteriliyor.

İzmir’de ortak eylem için adres Konak Meydanı oldu. Meydanda binlerce eylemci biraraya geldi. Eğitim-Sen ve SES kortejleri kitleselliğiyle öne çıktı.

Sendikal Güç Birliği, Halkların Demokratik Kongresi, Halkevleri, gençlik örgütleri,partiler ve devrimci kurumlarda eylemde yer aldılar.

BATMAN

Batman’da kamu işçileri birçok koldan Sanat Sokağı’na yürüdü. “Hükümetin Keyfi ve Kanunsuz Uygulamalarını Batman Halkı Meclis’te oyluyoruz” ve “Haksız ve hukuksuz tutuklanmalara son verilsin” pankartlarını taşıyan SES’liler, polis engeline takıldı. Pankartları indirmemesi şeklinde yürüyüşe izin verilmeyeceğini söylenmesi üzerine yaşanan kısa gerginlik ardından pankartı indiren SES’liler alana doğru yürüyüşüne devam etti. Yüzlerce çevik kuvvet polisi, TOMA ve akrep tipi zırhlı araçlar ile yoğun önlem alınması dikkat çekti. Sanat Sokağı’ndaki mitinge yüzlerce kişi katıldı. Batman KESK Dönem Sözcüsü Bülent Hatun, “Grev hakkımızı yasal teminat altına alındığı bir toplu sözleşme düzeni için, Tüm çalışanlara kadrolu iş güvencesi, Temel ücretlerin artırılmasıyla sağlanacak gerçek bir eşit işe ücret sistemi için, temel haklarımıza yapılan tüm saldırılara karşı grev hakkımızı kullanıyoruz” dedi.

CİZRE

Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde KESK bileşenleri, Cizre Devlet Hastanesi bahçesinde eylem yaptı. Şırnak Tabip Odası Başkanı Dr. Serdar Küni, en uzun gecenin karanlığını, en kısa günün ışığı ile aydınlatmak için Türkiye’nin her yerinden alanları dolduran sabahın sahiplerini selamladıklarını söyledi.

MUŞ

Bulanık İlçesi’nde KESK bileşenleri düzenlediği bir günlük grev kapsamında Belediye Hizmet Binası önünde basın açıklaması yaparak iş bıraktı. Açıklamaya KESK’e bağlı tüm sendikaların yanı sıra DİSK üyeleri, BDP Bulanık İlçe Başkanı Sani Kutmaral ve yöneticiler ile Bulanık Belediye Başkanvekili Tahsin Demir de katılarak destek verdi. “İnsanca bir yaşam için grevdeyiz”, “Bu iş yerinde grev vardır” pankartları açılan eylemde açıklama yapan Tüm Bel-Sen Muş Şube Başkanı Tekin Uygun, sağlık ve eğitim başta olmak üzere kamu hizmetlerinin piyasalaştırılmasına karşı Edirne’den Kars’a Ardahan’dan Hakkari’ye kadar tüm illerde grevde olduklarını belirtti.

AĞRI

KESK öncülüğünde sendika ve meslek örgütlerinin katılımı ile kamu işçilerinin başlattığı bir günlük uyarı grevi için Doğubayazıt KESK bileşenleri sabahın erken saatlerinde bir araya geldi. SES bileşenleri Doğubayazıt Devlet Hastanesi önünde bir araya gelerek bir basın açıklaması yaparken, Atatürk İlköğretim Okulu önünde bir araya gelen Eğitim Sen, SES ve DİSK’e bağlı işçilerise buradan sloganlar eşliğinde Belediye İnsan Hakları Anıtı önüne kadar yürüdü.

SİİRT

Siirt’te iş bırakan kamu işçiler, Siirt Belediyesi önünde bulunan parkta bir araya geldi. Daha sonra Güres Caddesi önünde bulunan Kızılay İş Merkezi’ne doğru yürüyüşe geçti. Kamu işçileri “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek”, “KESK’li Tutsaklar onurumuzdur” ve “Güneşe uzanan eller kırılsın” şeklinde sloganlar attı. Kızılay İş Merkezi önündebir açıklama yapan Eğitim Sen Siirt Şube Başkanı Süleyman Beştaş, temel haklarına yapılan saldırılara karşı grev haklarını kullandıklarını belirtti.

VAN

KESK Van Şubeler Platformu’na bağlı kamu işçileri, Türkiye genelinde yapılan grev için iş bıraktı. Mavi Plaza önünde bir araya gelen kamu işçileri, Sanat Sokağı’na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşün ardından açıklama yapan KESK Dönem Sözcüsü ve SES Şube Başkanı Yılmaz Berki, Türkiye genelinde okunan ortak basın metnini okuyarak AKP politikalarına tepki gösterdi. Açıklamanın ardından konuşan Tarım Orkam-Sen Genel Başkanı Metin Vuranok, dün DİHA ve Özgür Gündem gazetesi bürolarına yapılan baskına dikkat çekerek, “KCK adı altında özgür basına da el uzattılar. AKP bütün bunların hesabını verecektir” dedi.

YÜKSEKOVA

Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde de greve giden kamu işçileri, Gever İş Merkezi önünden Yüksekova 5 Nolu Sağlık Ocağı’na doğru yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe BDP, Belediye Başkan Yardımcısı Hüsnü Beşer, Barış Anneleri İnisiyatifi aktivistleri de destek verdi. Yürüyüşün ardından açıklama yapan KESK Dönem Sözcüsü Kamer Nebioğlu, Türkiye genelinde hazırlanan ortak metni okuyarak AKP politikalarına tepki gösterdi.

Yüksekova İlçesi’nde Sağlık ocaklarında çalışan başta doktorlar ve çalışanlar olmak üzere bütün sağlık işçileri da bir günlük iş bırakma kararı aldı.

Kaynaklar: emekdunyasi.net, sendika.org, ANF

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*