Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İllerde 1 Mayıs

İllerde 1 Mayıs


“Üreten, yaşatan ve var eden yalnızca bizleriz”

Hatay’da 1 Mayıs emekçiler günü, sendikalar, kitle örgütleri ve siyasi partilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Maksim Doğuş Okulları önünde toplanan eylemciler ellerindeki pankartlarla Uğur Mumcu Meydanı‘na yürüdü.

Miting alanında Disk Genel-İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Mehmet Güleryüz yaptığı konuşmada, barış, özgürlük, demokrasi ve sömürüsüz bir dünya diledi. Konuşmaların ardından gruplar, müzik eşliğinde halay çekti.

İskenderun ilçesinde de 1 Mayıs yapılan yürüyüş ve mitingle kutlandı. İşçi ve memur sendikaları tarafından oluşturulan 1 Mayıs Tertip Komitesi tarafından organize edilen kutlamalar kapsamında Tayfur Sökmen Bulvarı’nda toplanan katılımcılar, Atatürk Anıtı alanına kadar sloganlar eşliğinde yürüdü.

Tertip Komitesi Başkanı Çoşkun Selçuk, buradaki konuşmasında, işçinin yolunun açık ve geleceğinin aydınlık olduğunu belirterek, “Bu ülkenin emekçileri, ülkenin gerçek sahipleri, özgür, eşitlik, barışçı, demokratik bir Türkiye yaratmaya kararlıdır. Böyle bir ülkeyi sadece bizler yaratabiliriz. Çünkü, üreten, yaşatan ve var eden yalnızca bizleriz” diye konuştu.


1 Mayıs İzmir’de 100 bin kişinin katılımıyla kutlandı.

İzmir’de 1 Mayıs kutlamalarının yapılacağı Gündoğdu Meydanı’na 3 ayrı koldan yüründü. DİSK Basmane, KESK Konak, Türk-İş ise Alsancak’tan alana giriş yaptı. BDP, SDP, ÖDP, EMEP, EDP, DİP ve ESP’nin de yoğun katılım sağladığı 1 Mayıs kutlamalarında, “1 Mayıs 77’yi Unutmadık, Unutturmayacağız”, “Milyonlar İşsiz, Milyonlar Aç, Kahrolsun Kapitalist Sisteminiz”, “Biji 1 Gulan”, “Yaşasın 1 Mayıs” yazan pankartlar açılırken, “Şiddet kaderimiz değil”, “Güvencesiz çalışmaya karşı mücadele”, “Dişe diş, direniş”, “Sendikalı ol, güçlü ol”, “İşçinin emeği torbada, öğrencinin emeği şifrede. Haklıyız, buradayız” şeklinde dövizler taşındı.

Kutlama ilk olarak 1977 yılının 1 Mayıs’ında yaşamını kaybedenlerin tek tek isimlerinin okunmasıyla başladı. Daha sonra ‘emek, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde’ yaşamını kaybedenler anısına 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı. Enternasyonal Marşı’nın okunmasının ardından konuşmalara geçildi.

İlk olarak 66 gündür taşeron sisteme karşı direnişte olan Konak Belediyesi işçileri adına söz alan Nilgün Gökdeniz, Genel-İş ve Belediye-İş Sendikalarını eleştirerek, “Bu süreçte yanımızda olmayan bu sendikaları kınıyoruz” dedi.

Daha sonra söz alan Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, Türkiye’de her geçen gün artan sömürü sisteminin işçinin belini büktüğünü ifade ederek, “Ülkemizde vahşi kapitalizmin tüm kuralları uygulanıyor. İşçiler, emekçiler karın tokluğuna çalıştırılıyor” diye konuştu.

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Ali Çeltik ise, ‘sömürü düzenine’ karşı birlikte mücadele çağrısı yaptı.

‘Dünyanın bütün işsizleri birleşin’

Batman Emek Platformu‘nun düzenlemek istediği 1 Mayıs mitingi, polis engeline takıldı. Polis engelinin oturma eylemiyle protesto edildiği kutlamada konuşan Bengi Yıldız, “Marks dünyanın bütün işçileri birleşiniz diyordu. Ben de diyorum ki, dünyanın bütün işsizleri birleşiniz dünyanın bütün işsizleri bütün işçileriyle birleşiniz” dedi.

Batman’da Emek Platformu’nun düzenlemek istediği 1 Mayıs Bayramı mitingi için Zeki Otel kavşağında gelen binlerce işçi ve emekçi ile oluşturulan kortejle 1 Mayıs’ın kutlanacağı Cumhuriyet Meydanına doğru yürüyüşe geçti. “Bijî 1 Gülan”, “Unutmadık, unutturmayacağız meslektaşımız Nejdet Atalay‘ı geri istiyoruz” pankartları taşıyan emekçiler, aralarında “AKP halka hesap verecek”, “Faşizme karşı omuz omuza” bulunduğu sloganları attı.

Polisin kurduğu barikata ve üst aramasına takılan emekçiler, arama noktalarının kaldırılmasını istedi. Tertip komitesi ile polis arasında yapılan görüşmelerden sonuç çıkmayınca duruma tepki olarak alana gitmekten vazgeçen emekçiler burada oturma eylemi başlattı.

İşçi ve emekçilere seslenen Petrol İş Batman Şube Başkanı Mustafa Mesut Tekik, “Geçmişte Kawa Dehaklara karşı baş kaldırmıştı. Bugünkü modern Dehhaklar da kapitalist sistem yöneticileri Amerika, Almanya, Fransa, İngiltere’nin başını çektiği bu zihniyetin Türkiye’deki temsilcileri de halkımızın başına bomba yağdıran, köyleri yakan, boşaltan, öldüren, seçilmiş insanları cezaevlerine atan, onlara saldırı yapıp yaralayan bugünkü iktidarda olan zihniyettir. Provakatif bir kararla bugün önümüz kesiliyor. Ama dün olduğu gibi bugün de biz emekçiler olarak mazlum halkların yanında bu çağdaş Dehhak zihniyetine karşı direnişimizi sürdüreceğiz. Bugün bu alana gelen binlerce emekçiye ve Batman halkına teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmalardan sonra binlerce işçi ve emekçi uygulamayı protesto ederek, beş dakikalık oturma eyleminden sonra 1 Mayıs kutlayamadan dağıldı.

Van’da ‘baskılara karşı ortak mücadele’ çağrısı

Van’da 10 bin işçi ve emekçinin katıldığı 1 Mayıs mitinginde idam cezasına çarptırılan Şêrko Maarifi’nin çok sayıda posteri taşınarak, “idamı derhal durdurulsun” çağrısı yapıldı. Tertip Komitesi Başkanı Selami Özyaşar, Kürtlere yönelik baskılara dikkat çekerek, baskılara karşı ortak mücadele çağrısında bulundu.

1 Mayıs nedeniyle Erzurum, Bitlis, Muş, Kars, Iğdır, Ardahan, Siirt, Hakkari ve Ağrı’dan yola çıkan emekçiler Van’da Karayolları Kavşağı ve Belediye Garajı’nda Vanlı işçi ve emekçilerle buluştu.

Mitingte Tertip Komitesi “belirlenen sloganlar dışında slogan atılmaması” uyarısında bulundu. Kitlenin tertip komitesine cevabı ise “Bijî Serok Apo” sloganı oldu. İran’da idam cezasına çarptırılan ve bugün infazının uygulanacağı daha önceden açıklanan Şêrko Maarifi’nin çok sayıda fotoğrafının yer aldığı program saygı duruşuyla başladı. İran’daki idamlara dikkat çekmek için İHD Van Şube Başkanı Ömer Işık bir konuşma yaptı. İran rejiminin idam politikasını kınayan Işık, bütün dünyayı başta Şêrko Maarifi olmak üzere idam cezası ile karşı karşıya olanların idamlarını durdurmak için ortak mücadeleye çağırdı.

Program, Koma Pel’in sahne alması ile devam ediyor.

Dersim’de CHP alandan kovuldu

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen 1 Mayıs için Devlet Hastanesi önünde binlerce kişi bir araya geldi. Kitle örgütleri ve siyasi parti ile sendikalar tarafından oluşturulan kortejler de, “Yaşasın 1 Mayıs” ile üzerine yapıştırılan 7 gülün yer aldığı pankart ile yürüyüşe geçti. Yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı yürüye Seyit Rıza Parkı’nda son buldu. Alanda 3 ayrı arama noktası kurulurken, mitinge BDP dersim milletvekili Şerafettin Halis, Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu dersim bağımsız adayı Ferhat Tunç, Dersim Belediye Başkanı Edibe Şahin ile birçok siyasi parti yöneticileri katıldı. Bu arada 50 kişilik bir grup ile miting alanına gelen CHP Dersim Milletvekili adayları Kamer Genç ile Hüseyin Aygün, binlerce kişi tarafından yuhalanarak protesto edildi. CHP’liler miting alanını terk etti. Miting bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşu sırasında “Çerxa Şoreşê” ile birçok devrim marşı okundu.
Kitleye hitap eden Tunç, konuşmasında, “Hepinizin 1 Mayıs devrimci direngen ruhu ile selamlıyorum. Onların bıraktığı yerde Türkiye emekçi sınıfı ve Kürt halkının özgürlük mücadelesi ile taçlanan yeni bir Türkiye yi yaratmak için alanlardayız” dedi. Tunç’un ardından sahneye çıkan sanatçı Suavi, Dersim’de 7 HPG’li için ilan edilen yas nedeniyle şarkı söylemeyerek kısa bir konuşma yaptı. Suavi, konuşmasında Tunç’u desteklediğini söyledi.


Antepte 1 Mayıs İstasyon Meydanındaydı

Antep”te Yeşilsu, Kırkaya ve Balıklı parklarında toplanan binlerce kişi, Prestij Sineması önüne yürüyerek buradan 1 Mayıs kutlamasının yapılacağı İstasyon Meydanı‘na doğru kortejler halinde yürümeye başladı. KESK, DİSK ve Türk-İş‘e bağlı sendika üye ve yöneticilerinin de bulunduğu kitle, “Bijî yek Gulan’ ve “Yaşasın 1 Mayıs” pankartları ile “Jin jiyan, azadî”, “Savaya değil eğitime bütçe” ve “Ortak düşman ABD” dövizlerini taşıdı. Yürüyüş boyunca sık sık, “Bijî biratiya gelan”, “Yaşasın bir mayıs”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Bijî serok Apo” ve “PKK halktır halk burada” sloganları atıldı. Kutlamanın açılış konuşmasını yapan Eğitim Sen Antep Şube Başkanı Ömer Faruk Koç, dayanışma ve birlikte mücadelenin en çok ihtiyaç duyulduğu günlerden bir günü yaşadıklarını bu nedenle her kesin 1 Mayıs İşçi bayramında dayanışma içinde olması gerektiğini vurguladı. Son yıllarda Kürt sorununda gelinen nokta ile seçim arifesinde YSK’nın almış olduğu “Veto” kararına dikkat çeken Koç, “Biz emekçiler biliyoruz ki Kürt sorunu çözülmedikçe bütçeden her zaman daha az yararlanacağız. Türkiye Kürt sorununun çözümsüzlüğü üzerinde; kaynaklarını, zamanını, insanlarını ve geleceğini harcamaktadır. AKP demokratikleşmenin önündeki en önemli engel olan Kürt sorunun çözümsüzlüğü konusunda ısrarda devam ediyor” dedi

Botan‘dan Taksim‘e selam

Şırnak’ta ilk defa 1 Mayıs kutlamaları için İdil İlçesi’nde miting yapıldı. Miting için İdil’e gelen binlerce kişi Alanya Caddesi üzerinde bir araya geldi. DİSK, KESK, TTB‘nin yanı sıra 1 Mayıs mitingine Emek Özgürlük ve Demokrasi Bloğu Şırnak Bağımsız Milletvekili Adayı Hasip Kaplan ve BDP’li yöneticiler de katıldı. On bini aşkın kişinin katıldığı mitin için “Bijî yek gulan”, “Vicdanlara kelepçe vuramazsınız, siyasi tutsaklara özgürlük”, “Hakikatler komisyonu kurulsun, faili meçhuller aydınlatılsın”, “Sürgünlere ve bakılara son” ve BDP ilçe örgütü tarafından açılan 10 maddelik istek pankartları ile Newroz alanına yüründü. Yürüyüş esnasında sık sık “Zimanê me hebûna me ye”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Bijî yekîtiya gelan”,”Bijî yek Gulan”,”Öcalan, Öcalan”,”Bijî aşitî” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı miting için şehir dışından çok sayıda polis ve özel harekat timlerinin getirildiği görüldü. Bir konuşma yapan Kaplan, “1 Mayıs 1977 yılında İstanbul’da öğrenciydim orada yaşananların tanığıyım. İnsanlığa yapılan bu adaletsizlikler yapılan mücadeleler sonucunda burada 1 Mayıs’ı Newroz coşkusuyla buluşturduk” dedi. Kaplan, Botan‘dan Taksim‘e selam gönderdiklerini söyledi.

“Dün Halepçe bu gün kelepçe”

Elazığ’daki 1 Mayıs kutlamaları için Hozat Garajı önünde toplanan ve aralarında KESK, Eğitim Sen ile BDP, EMEP ve HAK-PAR‘a bağlı üye ve yöneticilerinin de yer aldığı bin kişi, “Ya demokratik çözüm ya da görkemli çözüm”, “Halkımıza karşı yapılan saldırıları lanetliyoruz”, “İrademize vurulan kelepçeleri kıracağız”, “Öl öldür değil yaşar yaşat” ve “Dün Halepçe bu gün kelepçe” pankartlarını taşıdı. Kutlamaların yapılacağı İstasyon Meydanı’na doğru yürüyüşe geçen kitle, sık sık “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Bê ziman jiyan nabe”, “işsizlik ve yoksulluğa karşı bir mayısa” ve “Yaşasın bir mayıs” sloganlarını attı. İstasyon Meydanı’nda son bulan yürüyüşün ardından ilk konuşmayı yapan Tertip Komitesi Başkanı Mehmet Halit Ateş, dünya da kapitalist, emperyalist sisteme karşı alanlara çıkan emekçileri işçileri selamladığını belirtti. Bir yandan emekçilerin bayramı kutlanırken diğer yandan Kürt siyasetçilerine yönelik operasyonların da yapıldığını söyleyen Ateş, AKP’nin politikalarını eleştirerek, “Bir yandan gençler ölmesin deyip barışı savunurken diğer yandan çözüm çadırlarına saldırmaktan geri durmamaktadır” diye kaydetti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*