Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İHDliler 34 dakika sustu

İHDliler 34 dakika sustu

Roboski katliamı eylemlerinden biriside İHD tarafından gerçekleştirildi. Taksim Meydanı’nda yapılan eylemde katledilen 34 kişi için 34 dakikalık sessiz oturma eylemi yapıldı.

Eylemde Roboskî’de katledilen 34 kişinin fotoğraflarını karanfillerle süslendi, mumlar yakıldı. Katliamda yaşamını yitirenlerin ağzından yazılan mektubun okunduğu eylemde, duygulu anlar yaşandı. Bazılarının gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.

İHD adına açıklamayı okuyan Osman Özkan, “AKP Hükümeti, Kürt halkıyla yüzleşmek ve halkın Roboskî için adalet talebini gündeme almak yerine yok saymayı, üzerini örtmeyi, unutturmayı benimsemiştir. Failler bellidir. Savaş uçaklarını kullanan pilotlar, görevleri ve rütbeleri belli olan amir konumundaki komutanlar, Hava Kuvvetleri Komutanı, Genelkurmay Başkanı, Başbakan ve adil bir soruşturma sonucunda açığa çıkartılacak siyasi otorite” dedi.

Gün boyunca yaplan bir çok eylemde olduğu gibi bu eylemde de “Roboskî’de katledilenlerin sorumluları hesap vermeden yakalarını bırakmayacağız.” şiarı öne çıktı.

Müzik eşliğinde yapılan 34 dakikalık sessiz oturma eyleminden sonra gökyüzüne “Roboskî için adalet” yazılı fenerler bırakıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*