Anasayfa » GÜNDEM » Hrant Dink Katledilişinin 9. Yılında Ankara’da Anıldı
SAMSUNG CAMERA PICTURES

Hrant Dink Katledilişinin 9. Yılında Ankara’da Anıldı

Hrant Dink’ in katledilişinin 9.yılında Ankara’ da iki eylem vardı. İlk anma Yüksel Caddesi’ nde Hrant’ ın vurulduğu saat olan 15:00’te Sarı Gelin Türküsünü söyleyerek başladı ve Hrantın vurulduğu saat olan 15:04 te yapılan saygı duruşuyla devam etti. Milletvekillerininde katıldığı açıklamada devlet geleneği olan katliamlar, soykırımlar bugün hala devam etmektedir denildi. Milletvekillerinin yanısıra kurum temsilcileride birer konuşma yaparak devlet geleneği olan katliamlara karşı birlik olarak, yanyana durarak hesap sorabiliriz denildi.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Temel Demirer: Hrant Ermeni Soykırımı var dediği için katledildi. Hrant soykırımcı Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından, İttihat ve Terakki’nin uzantısı Türkiye Cumhuriyeti tarfından katledildi. Hrant’tan söz edenler Ermeni Soykırımından söz etmezlerse, Hrant’ tan söz edenler tarihsel bir yüzleşmede Ermeniler için tazminat hakkından söz etmezlerse yarım gerçekten söz ediyorlar ki bu bir gerçek olamaz. 9 yıl sonra, 9 yıl önce yaptığım ve büyük bir onurla 301 den yargılandığım davada dediğim gibi bir kere daha haykırıyorum bu devlet Hrant’ ı Ermeni Soykırımı var dediği için katletti. Hrant Dink katliamı Türkiye’de Ermeni Soykırımının devam ettiğinin kanıtıdır. Eğer bunları bu kadar net koyamazsak, Tahir Elçi’nin katliamından Kürtlerin Sur’da, Kürtlerin Hakkari’de Kürtlerin kendi topraklarında nasıl katledildiklerinden yarım ağız bahsetmiş oluruz. Artık gerçekleri olduğu gibi, eğip bükmeden korkmadan ve diz çökmeden haykırmak zorundayız. Bir avuç olabiliriz, onlar çok olabilir, onların tankları topları olabilir ama dünyanın hiç bir yerinde tanklar ve toplar gerçeği teslim alamadı. Gerçeği bir kere daha söylüyorum; Hrant’ın katili devlettir. Hrant’ı Ermeni Soykırımı var dediği için katletmiştir ve bugün Kürtler katledilmektedir. Kürtler kendi topraklarında öz talepleri için katledilmektedir. Hep birlikte haykırmak zorundayız kahrolsun katil devlet, bu devlet katildir, bu devlet halkların kardeşliğin, eşitliğin, özgürlüğün düşmanıdır. Hrant’ın önünde saygıyla eğiliyorum.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

İHD Temsilcisi: Bir barış güverciniydi Hrant ve katledildi. Bir başka barış güvercini olan Tahir Elçi hem de o çok sevdiği Amed’de o çok sevdiği tarihi mekanda katledildi. Biz barış savunucuları sürekli barşı ifade etmeye devam ediyoruz ama şu anda öyle bir ortamda yaşıyoruz ki her gün onlarca insanımız katlediliyor. Her gün çok sayıda hak ihlali yaşanıyor. O halde haklarımız için o halde barış için o halde adalet için bize direnmekten başka bir yol kalmıyor. Hrant’ı anarken Ermeni Sokırımını, Süryani Soykırımını diğer halkalar yapılan soykırımların hiç bir zaman unutmamamız gerekiyor. Bu ülke bu toplum geçmişle mutlaka yüzleşmek durumunda. Geçmişte bu topraklarda çok ağır ihlaller yaşandı soykırımlar yaşandı.İnsanlığa karşı suçlar işlendi işte bunlarla devletin yüzleşmesi gerekir. Ermeni Soykırımını sadece 24 Nisanlarda hatırlamayacağız her zaman akılda tutacağız eğer tutmazsak başka soykırımların yaşanacağını hiç bir zaman unutmamalıyız. Kürtler şu anda Sur’ da, Silopi’ de, Silvan’da, Nusaybin’ de, Dargeçit’ de, Derik’ te, Varto’da birçok yerde tehcire tabi tutuldu. Güvenlik operasyonları adı altında, sokağa çıkma yasakları adı altında tehcir yapıldı. Başbakan açıklama yapıyor kent merkezleri değişecek diye. Aradan 100 yıl geçti tehcir gündemimizden çıkmadı. Ağır hak ihlalleri gündemimizden çıkmadı. Hrant’ın bize bıraktığı en önemli miras geçmişle yüzleceğiz haykıracağız gerçekleri ifade edeceğiz; adalet ve barış mücadelesini sürdüreceğiz bunu yaparken de direneceğiz asla pes etmeyeceğiz.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Anma Türkçe, Kürtçe ve Ermenice atılan sloganların ardından bitirildi.

Saat 18:00 de Güvenpark’ta bir araya gelerek Hrant Dink’in katledişinin 9. yılında basın açıklaması gerçeleştirildi. Eylem Hrant Dink şahsında katledilenler adına yapılan bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Örgütleyici kurumlar adına basın açıklamasını Mahmut Konuk okudu. Yapılan açıklamada

Ermeni Soykırımının 100. üncü Hrant Dink cinayetinin 9. yılında can dostumuz sevgili Akhparik Hrant’ ın katilleri hala devletin karanlık dehlizlerinde saklanıyor.

Dün bize; “bir bebekten yaratılmış bir katil-tetikçi”, bir “azmettirici psikopat” ile bir “polis muhbiri”ni Hrant Dink cinayetini gerçekleştiren “Örgüt” diye yutturmaya çalışan “Türk Adaleti ve Devlet Aygıtı”, 9. yılında yine cinayetin esasını karartma peşinde. AKP hükümeti ve siyasal iktidar bu kez de Hrant Dink cinayetini “paralel Yapı” ve “FTÖ” ile hesaplaşmasına malzeme yapma peşinde. Sözüm ona “görevlerini ihmal ederek DİNK cinayetine ortak olan “20 civarında kamu görevlisinin de adı artık “iddianame” de.

“Peki Akhparik Hrant; Sabiha Gökçen’ in; “asıl adı Khatun Sebilciyan olan bir Ermeni Yetimi” olduğunu belgeleriyle birlikte yayınladığında onu tehdit eden Genel Başkanlığı’nın açıklamasını, Genel Kurmay’ca görevlendirilip Hrant’ı İstanbul Vali Muavini’nin odasına çağırarak tehdit eden MİT İstanbul Bölge Başkanı ile yardımcısını, Vali Muavinini, Dönemin İstanbul Valisi Muammer Güler’i, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’ı, Hrant’ı infaz etmeye götüren linç gösterileri eşliğindeki yargılama süreçlerindeki açıklamaları-tavırlarıyla “derin” Cemil Çiçek’i” Jitem Kurucusu Veli Küçük’ü, Kemal Kerinçsiz’i, UlucanlarKatliamında “komutan” olan Abay Ali Öz’ü, “Talatpaşa Komitesi” nin kurucusu ve başkanı Doğu Perinçek’i nereye koyacağız. Üstelik bunlar “bilinenler”, basına-kamuoyuna yansıyanlar. Hrant Dink cinayetinin diğer aktörler nerede?

Soykırımcı mirasa boğazına kadar batmış, bugün de Anadolu ve Mezapotamya’nın ezilen yoksul halklarına soykırım dayatan “Türk İslam Kırması” devlet aygıtından “Adalet” bekletimiz yok.

Biz Anadolu ve Mezapotamya’nın ezilen halkları, emekçileri, ezilenleri; örgütlü gücümüz ve ortak mücadelemizle; Osmanlı’dan T.C’ ye devam eden bu soykırımcı devlet geleneğine karşı kahramanlarımızı mücadelemizde yaşatacak, hesabını soracak ve ezeni-ezileni, sömüreni-sömürüleni olmayan bir eşitlik ve özgürlük dünyasını kendi ellerimizle yaratacağız.

Yaşasın Halkların Eşit-Özgür Mücadele Birliği

Yaşasın Devrim ve Sosyalizm

Basın açıklaması Türkçe, Kürtçe ve Ermeni’ce atılan sloganların ardından bitirildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*