Anasayfa » GÜNDEM » Ankara’da Hrant Dink eylemleri

Ankara’da Hrant Dink eylemleri

Katledilişinin 5. yılında Hrant Dink Ankara’da ilk olarak TBMM’nin Dikmen kapısı önünde saat 15:00’te yapılan basın açıklaması ile anıldı. Açıklamaya Halkların Demokratik Kongresi bileşenleri, yazarlar, milletvekilleri ve devrimci-demokrat kurumlar katıldı. Eylemde sık sık ”Katil Devlet Hesap Verecek, Hepimiz Hrantız Hepimiz Ermeniyiz, Yaşasın Halkların Kardeşiliği” sloganları atıldı.

Eylemde Türkçe ve Kürtçe basın metni okundu. Türkçe metni okuyan KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, Hrant Dink’in vurulmasının ardından yüz binlerce insanın “Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeniyiz” demesi üzerine, tetikçinin yakalandığını söyledi.“‘Çocuk’ kategorisine soktukları bir ‘tetikçi’, ‘azmettirici’ olarak bir psikopat ve ‘işbirlikçi’ olarak da bir ‘polis muhbiri’… Hepi topu bu kadar… Bizim de buna inanmamızı istiyorlar” diyen Tombul sözlerine şu şekilde devam etti:

Sizin kapatmaya çalıştığınız dosya bizim için yeni başlıyor.Bugün ölümünün 5. yıldönümünde Hrant’ı katledenlerle, bunu yaratan zihniyetle hesaplaşmak için her zamankinden daha fazla öfkeliyiz.
Hrant’ı ölüme götüren sürecin sorumluları bugün Meclis’te. Biz buradan adalet dilemeyeceğiz, biz bu devlet aygıtından da ”ustalık” dönemindeki AKP iktidarının ”ileri demokrasi”sinden de herhangi bir ”adalet” beklemiyoruz.

Biz; ”babamın kanlılarını Meclise taşıyorsunuz” diye sitem eden Arat Dink’e; ‘‘kanlımız deme,zanlımız de” diyen; Arat bu diyaloğu kamuoyuyla paylaşınca da bütün bir Ermeni halkına tehditler savuran zihniyetteki ikiyüzlülüğü iyi biliyoruz.

Sevgili Rakel Dink’in söylediği gibi ”…bir bebekten bir katil yaratan” karanlık düzeni, zihniyeti gayet iyi biliyoruz.

Hrant Dink kardeşimizin acısını ve onurunu omuzlayarak, onun kardeşlik ve bir arada yaşam çağrısını gerçek kılmak için, 5 yıldır Hrant Dink kardeşimizin ardında kesintisiz sürdürdüğümüz yürüyüşümüze devam edeceğiz.

Üç dilde okunması kararlaştırılan basın metninin Kürtçesini Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi adına Mahmut Konuk okudu. Konuk Ermenice bilen kimseyi bulamadıklarını, Ermenice bilenlerin ise Meclisin önünde basın metnini okuyacak cesareti gösteremediklerini söyledi. “Ankara’nın yüzde otuzu Ermeniydi, bugün Ermenice bilen kimseyi bulamıyoruz” diyen Konuk yaşanan asimilasyona dikkat çekti. ”Sarı Gelin” parçasının Ermenice okunmasından sonra Meclisin önüne siyah çelenk bırakıldı.

Yaklaşık 300 kişinin katıldığı eylem saat 18:00’de Birgün gazetesinin önünden Sakarya Caddesi’ne yapılacak yürüyüşün duyurusu yapılarak sona erdi.

Saat 18:00’de Birgün gazetesinin önünde toplanan kitle Meşrutiyet Caddesi’ni trafiğe kapatarak Sakarya Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında sık sık “hepimiz Hrantız hepimiz Ermeniyiz, Yaşasın Halkların Kardeşliği, Katil Devlet Hesap Verecek, Bu Dava Bitmedi Daha Yeni Başlıyor” sloganları atıldı. Sakarya Caddesi’ne gelindiğinde anma etkinliği bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından Birgün gazetesi yazarı ve TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı söz alarak davayı değerlendiren ve Hrant Dink’i anlatan birer konuşma gerçekleştirdiler. Anma etkinliği grup Kibele’nin ezgileriyle ve sloganlarla sona erdi.

ASLA UNUTMAYACAĞIZ, ASLA UNUTTURMAYACAĞIZ.
ASLA AFFETMEYECEĞİZ, KATİLLERDEN HESAP SORACAĞIZ.
HEPİMİZ HRANT’IZ, HEPİMİZ ERMENİYİZ.
YAŞASIN HALKLARIN KARDEŞLİĞİ!
BIJİ BİRATİYA GELAN!
GETSE JOĞOVURTNERUN YEĞPAYRUTYUN!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*