Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » HPG, misilleme yaptığını açıkladı,Sendikalar Lice için eyleme çağırdı

HPG, misilleme yaptığını açıkladı,Sendikalar Lice için eyleme çağırdı

Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanlığı Lice’de 2 kişinin asker kurşunu ile ölmesi üzerine misilleme eylemi yapıldığına dair bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada “Türkiye’nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümü açısından tarihsel bir öneme sahip olan bu önemli çıkışa, AKP hükümeti çeşitli manevralar yaparak gereken karşılığı vermemiştir. Buna rağmen gerilla güçlerimiz bugüne kadar harfiyen ateşkes koşullarına uymuştur” dedi.

‘Askeri faaliyetler ateşkes kuralına tümüyle terstir’

Yapılan açıklamada devletin ateşkes koşullarına uymadığını belirtilerek “Ancak Türk devleti ateşkes koşullarını fırsat bilerek askeri mevzilerini pekiştirme, adeta Kürdistan’ı yeniden işgal edercesine arazinin çok değişik alanlarında karakol ve kalekol dikerek yeni operasyon merkezleri ve askeri üsler geliştirmeye yönelmiştir. Askeri amaçlı baraj projeleriyle birlikte geliştirilen bu askeri üslerle, Türk Ordusu’nun kendisini kapsamlı bir imha savaşına hazırladığı açık ortadadır. AKP hükümetinin bütün çözüm naraları eşliğinde sürdürülen bu askeri faaliyetler ateşkesin kurallarına ve çözüm ruhuna tümüyle terstir.” denildi.

‘Basın gerçekleri yazmıyor’

Açıklamada basında yanlış bilgilerin yer aldığı vurgulandı, Lice’de yapılan eylemlerin demokratik-siyasi eylem olduğu kitleye karşı tek taraflı olarak gerçek mermiler sıkılırken ‘bize silahla karşılık verildi’ denilerek, gerçek dışı haberlerin basına yansıtıldığı belirtildi.

Açıklamada gerillaların bulunabileceği alanlara ateş açılarak karşılık verilmesi istenen bir taktik yönteme ve kışkırtıcılığa başvurulduğu bu süreçle HPG güçlerinin hiçbir ilişkisi olmadığı ve hiçbir zaman herhangi bir biçimde silah kullanılmadığı belirtildi.

‘Yapılan planlı bir katliamdır’

Diyarbakır Valisi’nin ‘güvenlik kuvvetlerine saldırı yapılmıştır, güvenlik kuvvetleri de cevap vermiştir’ biçimindeki açıklamalarının tamamen yalan olduğu belirtilirken güvenlik kuvvetlerinin tek taraflı olarak sivil siyasi bir eylem biçiminde olan kitleye karşı saldırarak bu katliamı gerçekleştirdiği vurgulandı.

Misillemenin 7 Haziran’da 20.30’da gerçekleştirildiği belirtilirken misilleme eylemi ardından 2 skorsky helikopterle ölü ve yaralıları alan güvenlik kuvvetlerinin alanı terk ettiği söylendi.
Kaynak: ANF

DİSK, KESK, TTB, TMMOB Lice için bugün saat 18.00’de Galatasaray Lisesi önünde toplanacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*