Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » HPG Antep’teki bombalı saldırıyı üstlenmediğini açıkladı

HPG Antep’teki bombalı saldırıyı üstlenmediğini açıkladı

HPG, dün akşam saatlerinde Antep Şehit Kamil ilçesindeki Karşıyaka Polis Merkezi civarında gerçekleşen ve çoğu sivil olmak üzere 9 kişinin ölümü, 56 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan patlamayı üstlenmediğini açıkladı.

HPG Anakarargah Komutanlığı, ANF’ye gönderilen yazılı açıklamada şöyle dedi:

“20 Ağustos günü Antep merkezde bir patlama meydana gelmiştir. Hem devlet yetkilileri hem de Türk basını bu olayı hareketimiz üzerine yıkmaya çalışmaktadır. Bu patlama ile güçlerimizin herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Kamuoyu ve halkımız da bilmektedir ki güçlerimizin sivillere yönelik bir girişimi olamaz. Zaten KCK Yürütme Konseyi’nin yaptığı bayramda çatışmalardan kaçınma çağrısına güçlerimiz uymaktadır. Bayram sürecinde operasyonlardan kaynaklı yaşanan çatışmalar dışında güçlerimizin herhangi bir girişimi de olmamıştır.”

Sivillere yönelik asla onaylanamayacak bu saldırının üzerine şovenizm iplerinden hemen salındı. Antep’te faşistler BDP Şehit Kamil ilçe binasına ve Antep il binasına saldırdı.

Faşistler Kürt düşmanı sloganlarla ilçe binasını ateşe verdi. Bina kullanılamaz hale gelirken BDP il binasının da camları kırıldı. Saldırılar sırasında AKP’li Gaziantep Belediye Başkanı da Asım Güzelbey de “medyaya bilgi verme” süsü altında faşistleri kollayan açıklamalar yaptı.

Kürt ulusal hareketine karşı şoven saldırılar, Dersim’de CHP’li milletvekili Hüseyin Aygün’ün yerel PKK güçleri tarafından kaçırılıp gözaltında tutulması ve BDP’li milletvekilleri ile gerillaların kucaklaşması bahane edilerek bir süredir devam ettiriliyordu. Kürt halkının düşmanları Şemdinli’de 3 haftayı bulan operasyonlar sırasında yekvücut olmuşlar, benzer şekilde PKK’nin alan hakimiyetini vurgulama hedefli eylemleri karşısında da devlet gücünü vurgulayan ve birbirine de bel altından vurmayı ihmal etmeyen açıklamalar yapmışlardı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*