Anasayfa » DÜNYA » Honduras’ta isyan

Honduras’ta isyan

Yıllardır şiddetli ekonomik ve siyasi kriz içindeki Honduras’ta da kitleler yeniden patladı.

ABD desteğiyle başa geçen Hernandez’in 2017’de yeniden başkan olmak için bir anayasal darbe gerçekleştirmesi ve hileli seçimler üzerine bir isyan patlak vermiş, 30 göstericinin öldürülmesiyle bastırılmıştı.

Bu yıl, muhalefet tarafından diktatörlük olarak tanımlanan iktidarın ifade, toplantı ve gösteri haklarını büsbütün kısması ve sağlık ve eğitimde özelleştirmeyi hızlandıracak düzenlemeler yapması üzerine, Nisan ayında başını sağlık ve eğitim emekçilerinin çektiği grev ve gösteriler, Ağustos ve Eylül aylarında yine büyük kitle gösterilerine dönüşmüştü. Sağlık ve Eğitimi Savunma Platformunda bir araya gelen sendika ve kitle örgütlerinin düzenlediği sayısız grev, miting, gösteri, yer yer çatışmalı eylemlere dönüşmüştü.

Birkaç hafta önce bu kez başkan Hernandez’in kardeşinin uyutşurucu çeteleriyle bağlantısının açığa çıkması, gösterileri yeniden ateşledi. Honduras’ta kitleler Hernandez’in düşürülmesi, kamu hizmetlerinde özelleştirilmelerin durdurulması ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi istemiyle bir kez daha sokaklarda, barikatlarda, isyandalar. Honduras’ta içlerinde bir Valilik binasının da olduğu, bir dizi devlet ve şirket binasının ateşe verildiği, mağaza ve marketlerin tahrip edildiği ve yağmalandığı, yol blokaj ve çatışmaların devam ettiği belirtiliyor.


Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*