Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Hindistan ve Rusya’da LGBTİ Bireylere Yönelik Homofobik Kararlar

Hindistan ve Rusya’da LGBTİ Bireylere Yönelik Homofobik Kararlar

Hindistan ve Rusya’da LGBTİ bireylere yönelik oldukça tartışma konusu olan iki karar açıklandı. Bu iki karar dünya genelinde yükselen LGBTİ hareketinin sermaye kesimlerini rahatsız etmesinin bir göstergesi.

Hindistan’da Goa eyaletinde eşcinselleri “tedavi ederek” onları “normal” hale getirecek bir merkez kurulacağı açıklandı. Goa yönetimi Adsız Alkolikler benzeri bir merkezi LGBTİ bireyler için kuracaklarını ve onları “tedavi edeceklerini” açıkladı.

Hindistan’da son dönemde LGBTİ hareketin eylemlilikleri artmıştı. Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de sadece bir ay önce bin kişinin katıldığı LGBTİ destek yürüyüşü düzenlenmişti.

Rusya’da ise  29 Aralık 2014’te imzalanan kararname ile LGBTİ bireylerin direksiyon başına geçmesini yasakladı. Rusya, LGBTİ bireylerle birlikte fetişizm, teşhircilik ve röntgenciliğe meyli olanlara da araba kullanmayı yasakladı. Yasak kadar acı bir başka durum da Rusya’nın LGBTİ bireyleri ‘cinsiyet, cinsel tercih ve gelişimi konusunda bozukluğu olan insanlar’ olarak etiketlemesi oldu.

LGBTİ hakları konusunda ülkemizde de durum Hindistan ve Rusyadan farksız değil. Türkiye’de de LGBTİ bireylerin kamu sektöründe çalışması yasak ayrıca nefret cinayetlerinde dünya ortalamasının üst sıralarında yer alan bir ülke olma özelliği taşıyor.

fft81_mf3170407

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*