Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Hey Tekstil ve Kiğılı direnişleri buluştu

Hey Tekstil ve Kiğılı direnişleri buluştu

Hey Tekstil işçileri dün saat 16.30’da Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklaması sırasında “Hey Tekstil İşçisi Direnişin Simgesi”, “Hey Tekstil’de Direniş Kazanacak”, Hey Tekstil İşçisi Köle Değildir”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, “Hak Verilmez Alınır Zafer Sokakta Kazanılır”, “Direne Direne Kazanacağız” sloganları atıldı.

Basın açıklamasını Hey Tekstil işçileri adına Zeki Gördeğin okudu. Basın açıklamasına direnişteki Kiğılı işçisi Didem Sorhun, BDSP, Devrimci İşçi Hareketi, Mücadele Birliği ve Bakırköy meydanındaki halk destek verdi.

Basın açıklamasının ardından Taksim’de direnişteki işçilerin ortaklaşa
yaptıkları yürüyüşe gidildi.

Kiğılı işçisi Didem Sorhun da bugün Taksim İstiklal Caddesi üzerindeki Kiğılı satış mağazası önünde saat 18.00’de bir basın açıklaması ve oturma eylemi gerçekleştirdi. Basın açıklaması sırasında “Kiğılı İşçisi Köle Değildir”, “Kiğılı İşçisi Onurunun Bekçisi”, “Kiğılı’da Direniş Kazancak”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, “Kiğılı’ya Boykot Direnişe Destek”, “Hey Tekstil İşçisi Yalnız Değildir”, “Hey Tekstil’de Direniş Kazanacak” sloganları atıldı.

Didem Sorhun işten atılış nedenini ve eylem sürecini aktardı. Direniş sürecinin anlatıldığı basın açıklaması şöyleydi:

Kiğılı’ya Boykot, Direnişe Destek!

Kendisini Türkiye’ni erkek markası olarak tanıtan Kiğılı’nın Yenibosna Kuyumcukent’teki fabrikasından 20 Temmuz günü hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkartıldım. O tarihten beri de işime geri dönme talebi ile direniyorum. Ama ben sadece kendim için değil, aynı zamanda tüm işçi kardeşlerim için de direniyorum. Kiğılı’da müdürün, ustabaşının tehditleri, baskısı, patronun sömürüsü son bulsun diye direniyorum.

Direnişimin başından beri fabrika önünde pek çok eylem yaptım. Kiğılı’nın Gebze’deki fabrikası önüne gittim. Eylemlerimi alışveriş merkezlerindeki Kiğılı mağazalarına taşıdım. Kiğılı’ya karşı boykot kampanyası başlattım. Benim bu kararlılığım karşısında Kiğılı patronunun ne kadar korktuğunu gördüm. Daha öncesinde işçiler eylemlerimi görüp, katılmasın diye fabrikayı bir gün önce izne çıkaran Kiğılı patronu son olarak da çareyi beni tehdit etmekte buldu.

Geçtiğimiz haftalarda elime ulaşan ihtamamede benim Kiğılı çalışanı olmadığım ve dolayısıyla Kiğılı’yla bir alakam olmadığı iddia ediliyor. Prestijinin sarsılmasından korkan Abdullah Kiğılı “yapmış olduğunuz eylemlerle müvekkil şirketin marka değerine, bilinirliğine ve güvenilirliğine gelen zarar, ziyan dolayısıyla her türlü tazminat hakkımızı saklı tltttuğumuzu ve sürecin aynı yönde devam etmesi halinde her türlü hukuki yola başvurarak, tazmin haklarımızı kullanacağımızı ve hakkınızda Cumhuriyet savcılığı nezdinde suç duyurusunda bulunacağımızı işbu vesile ile tarafınıza bildirir, iyi çalışmalar dileriz” diyerek beni savcılığa şikayet etmekle tehdit ediyor. Ve bir dizi yalanla direnişimi karalamaya çalışıyor.

Benim Altınbey Giyim çalışanı olduğum ve Kiğılı’yla hiçbir alakam olmadığı söyleniyor. Kaydımın Altınbey Giyim’e ait olduğunu ben yaptığım ilk açıklamalarda ifade etmiştim. Benim atıldığım Kiğılı’nın Kuyumcukent’teki bu fabrikasında 150 çalışan bulunmakta ve işçilerin kayıtları üç farklı firmaya bölünmüş durumda. Ancak bizler Kiğılı fabrikasında çalışıyoruz ve her türlü ilişkiyi Kiğılı ile kuruyoruz, Kiğılı markalı ceketleri üretiyoruz.

Kendisini haklı göstermek için hiçbir elle tutulur gerekçesi olmayan Abdullah Kiğılı çareyi yalan söylemekte ve beni karalamakta bulmakta, bu şekilde kendini temize çıkartmaya çalışmaktadır.

Bizleri üç kuruşa çalıştıran, sigorta dışında hiçbir sosyal hakkımızı vermeyen, yırtık, plrtık giysileri “hediye” diye bizlere vererek aşağılayan, müdür, ustabaşı aracılığı ile hakaretler yağdıran Kiğılı patronunun karalamaları ve tehditleri beni haklı direnişimden asla vazgeçiremeyecek. Kiğılı’da sömürü, baskı, keyfi işten atmalar son bulana, işime geri dönene kadar direnişimi sürdüreceğim. Tüm duyarlı kamuoyunu, işçileri, emekçileri işçi düşmanı Kiğılı’yı boykot etmeye ve direnişime destek olmaya çağırıyorum.

Direnişçi Kiğılı İşçisi

Eyleme Hey Tekstil işçileri, BDSP, Mücadele Birliği de destek verdiler. Hey Tekstil işçilerinden Zeki Gördeğin’de Kiğılı işçisine destek verilmesi gerektiğini belirterek, Hey Tekstil işçileri olarak patronları tarafından üç-dört aylık maaşları, kıdem ve ihbar tazminatları verilmeden ve sebep gösterilmeksizin kapının önüne konulduklarını, aylardır yaptıkları direniş ve eyleme rağmen ne hükümetin ne de yetkili kişilerin seslerini duymazlıktan geldiğini dile getirdi. Patronlarının hükümet tarafından korunup işçilerin ise haklarının, alınterlerinin ellerinden alınarak sömürüldüklerini belirten Gördeğin, işçilerin ancak birlikte mücadele vererek ve güçlerini birleştirerek bu sömürüyü durdurabileceklerini belirtti ve emekten yana olan herkesin direnişeki işçilere, haklarını arayanlara destek vermesi çağrısında bulundu.

Basın açıklamasının okunmasının ardından Kiğılı ürünlerinin boykot
edilmesi ve Kiğılı işçisine destek verilmesi çağrısı yapılarak 20
dakikalık bir oturma eylemi gerçekleştirildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*