Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Hey Tekstil işçileri: “İşten atmalar yasaklansın!”

Hey Tekstil işçileri: “İşten atmalar yasaklansın!”

Tekelci burjuvazinin devlet eliyle ödüllendirdiği Aynur Bektaş’a ait Hey Tekstil fabrikasından atılan işçiler bugün İstanbul Valiliği önünde eylem yaptı. Işçiler Sirkeci’den Valiliğe kadar sloganlarla yürüdüler. Kadın işçilerin katılım ve coşkularıyla öne çıktıkları eylemde “Haklarımız verilsin hizmet ödülü geri alınsın” pankartı açıldı. İşçiler “İşten atılmalar yasaklansın”, “Kadınlar burada Aynur Bektaş nerede”, “Sadaka değil hakkımızı istiyoruz”, “Gece gündüz çalıştık sokaklara atıldık”, “Direne direne kazacağız”, “Birleşe birleşe gerekirse meclise”, “İş, ekmek, özgürlük” slogan ve dövizleri ile yürüdüler. İşçiler “Hükümet uyuma işçilere sahip çık” sloganını da sık sık attılar.

Aralarında emekliliğine 2 yıl kalanlar, 18-19 yıldır Hey Tekstil’de çalışanların yanı sıra genç kadın işçiler de vardı. Aynur Bektaş’ın adı her geçtiğinde öfkeyle konuşan işçiler özellikle TBMM tarafından verilen “Hizmet Ödülü”nün geri alınmasına yönelik sloganları coşkuyla attılar. Medyanın da hedeflendiği eylemi izleyen basın emekçileri kendileri yok sayılırken “ağaçta kalan kedi” haberlerine yer verilmesine tepkilerini dile getirdiler.

Valilik önündeki sınırlanmış alanda önlerinde az sayıda polisin barikat kurduğu Hey Tekstil işçileri İstanbul Valisi ile görüşme başvurusu öncesinde basın açıklaması yaptı. Eylemde kadın işçilerin ağırlığı kendisini basın açıklamasının Melek Sönmez tarafından okunması ile de gösterdi. Yapılan basın açıklamasında Aynur Bektaş’ın işçi düşmanı kimliği protesto edildi ve İstanbul, Batman, Çankırı ve Nevşehir’deki işyerlerinde de işten çıkarmaların yaşandığı belirtildi. Güvencesiz, taşeron çalışma, kıdem tazminatının kaldırılması gibi saldırılara da değinilen basın açıklaması, sık sık sloganlarla kesildi. Melek Sönmez, hükümetin kadın istihdamını desteklediği sözlerinin kadınların işten atılmasıyla yalanlandığını söyledi.

Daha sonra KESK İstanbul Şubeler Platformu adına Kadir Kılıç söz aldı. Platform olarak Hey Tekstil işçilerini direniş yerinde ziyaret ettiklerini hatırlatan Kadir Kılıç, bundan sonra da yanlarında olacaklarını söyledi. Kılıç, AKP hükümetinin işçilere, kamu emekçileri ve sendikalara yönelik saldırılarını teşhir etti.

Hey Tekstil işçilerinin avukatı Özcan Karakoç da konuşmasında işçilerin patronlara karşı mücadelesinde hukukun nasıl bir engel oluşturduğunu anlattı. Yeni yasaya göre dava açmak için 500 TL yatırılması gerektiğini söyleyen Karakoç işçilerin 4 aydır ücret almadıklarını söyleyerek bu koşullarda nasıl dava açacaklarını sordu ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı teşhir etti ve işçilerin birliğine işaret etti.

Özcan Karakoç, konuşmasından sonra üç temsilci ile birlikte Valiliğe girdi. İşçiler buradan yine sloganlarla ayrılarak sahil yolundaki otobüslerine bindiler. Barışçıl geçen yürüyüş ve basın açıklaması sonrasında bir yandan sloganlar atılıyor, bir yandan kira vd ödemeler konusundaki sıkıntılar paylaşılıyordu.

Hey Tekstil işçileri her gün direniş mesailerini 212 AVM arkasındaki işyerlerinin önünde sürdürüyorlar.

İrtibat için tel: 0535 333 64 62 – 0507 788 57 60

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*