Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Hey Tekstil direnişi sürüyor

Hey Tekstil direnişi sürüyor

09 Şubat 2012 tarihinde ansızın işten atılan 420 Hey Tekstil işçisinin direnişi devam ediyor.

Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu işçiler, hergün fabrikanın yanında yer alan ve işçilerin öğle yemeklerini yedikleri kafeteryada toplanıp günlük programlarını belirleyip onun doğrultusunda hareket ediyorlar. Burada bulunan boş bir alanda gün boyu birçok defa halaylar çekip sloganlarıyla taleplerini ve öfkelerini dile getiriyorlar.

Hey Tekstil işçileri ziyaretçilerini dördü kadın olan altı kişilik direniş komitesi eşliğinde, yolda, sloganlarla karşılıyorlar. Günlük olarak öğle yemeğini eğer ziyaretçiler kumanya getirmişlerse ondan, yoksa da kendilerinin mütevazı bütçelerinden hazırladıkları peynir-ekmek sandviçlerinden çıkarıyorlar.

23 gündür direnişlerini sürdüren işçiler ayrıca neredeyse her gün çevredeki semtin sokaklarını dolaşarak seslerini mahalledeki işçi ve emekçilere duyurarak desteklerini istiyorlar.

Düzenli kortej şeklinde yürüyüşlerine başlayıp “İşçiler burada Aynur Bektaş nerede”,İşçiler sokakta hükümet nerede”,”Sadaka değil hakkımızı istiyoruz”,”Direne direne kazanacağız” vb. sloganlar eşliğinde sokakları dolaşıyor, kendilerine yapılan haksızlığı mahalle halkına anlatarak patron Aynur Bektaş’ı teşhir ediyorlar. Bu bilgilendirme ve teşhir faaliyeti sırasında çevredeki atölye ve işletmelerdeki tekstil işçilerine bildiriler dağıtıyor, mücadelelerine destek olmalarını istiyorlar.

İşçilerin bekleyişi sürüyor. Direnişe destek ziyaratleri de sürmekte… Sendikalardan, kitle örgütlerinden ve birçok siyasi parti ve kurumdan ziyaretçiler gelmeye devam ediyor. Direnişçiler seslerini duyurmak ve bir an önce başarıya ulaşmak için hareket biçimlerini de geliştiriyorlar. Daha önce fabrikadaki makine ve diğer araçları kaçırıp başkasının adına atölye açılmış olmasının öğrenilmesinden sonra, işçiler bu atölyelerin yerini öğrenip buralara toplu olarak gidip protestolarını burada yapıp buraları da teşhir ediyorlar. Ayrıca AKP binasının önüne de yürüyüp seslerini duyurmaya çalışıyorlar… Önderlik açısından burjuva yasalcı-reformist bir işçi politikasının etkileri görülse de, işçiler umutlu bekleyişlerini sürdürüyorlar.

Cumartesi günü Hey Tekstil patronu Aynur Bektaş’ın Haramidere’deki evinin önüne gitmek için program yapıldı. Üç otobüs tutan direnişçiler yarım saatlik yolculuktan sonra patron Aynur Bektaş’ın evinin bulunduğu villalardan oluşan sitenin önüne vardılar. Burada süpriz sayılmayan bir manzara ile karşılaştılar. Çevik kuvvet polisleri Aynur Bektaş’ın evinin önüne yığınak yapmıştı.

Kısa bir görüşme sonrası kısa bir mesafe geri çekilen polis açıklama ve protestonun yapılmasına müdahale etmedi. Bir işçi arkadaşın Aynur Bektaş’ın evinin önüne döviz bırakmasına da izin vererek eylemin sona ermesini bekledi. Direnişçi işçiler haklarını kazanana kadar bu evin önüne defalarca geleceklerini belirttiler. Ve yine sloganlar eşliğinde otobüslere binip direnişlerini sürdürdükleri fabrika yanındaki yerlerine geldiler. Burada bir gün sonra neler yapacaklarını görüşerek dağılma kararı aldılar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*