Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Hey Tekstil direnişi 200lü günlerde

Hey Tekstil direnişi 200lü günlerde

199 gündür direnişte olan Hey Tekstil işçileri haftalık basın açıklamalarını yapmak için Bakırköy meydanında bir araya geldiler.

Bu haftaki eylemde, 16 Temmuz’da direnişi bırakan eski komiteyle birlikte direnişten kopan bir kısım işçinin de yeniden direnişle bağ kurmaya yöneldiği görüldü.

9 Şubat’tan bu yana direnişlerini sürdüren işçiler adına basın açıklamasını Mehmet Zeki Gördeğir okudu. “Bizler emek verdiğimiz fabrikanın önünde kurduğumuz direniş çadırında direnişimize devam ediyoruz. Bugün Bakırköy Özgürlük Meydanı’da basına ve tüm İstanbul halkına biz işçilere yapılan patron zulmüne karşı yaptığımız direnişi anlatıyoruz” diyerek sözlerine başlayan Gördeğir; “Hey Tekstil işçileri olarak Türkiye genelinde 3600 emekçi İstanbul özelinde ise 1900 işçi arkadaşımızı mağdur eden patronlarımız Aynur Bektaş ve Süreyya Bektaş hakkımız olan 3.5 aylık maaşımızı ve kıdem ve ihbar tazminatlarımızı gasb etmiş bulunmaktadır.
Kendi fabrikasını hukuksuzca kapatan, fakat Timberlend, Disney, Espirit gibi ünlü markalarla başka şahıslar üzerinden merdiven altı atölyelerde üretime devam edip servetlerine servet katmaya devam ediyor.” dedi. Gördeğir, buna karşı kendilerinin her geçen gün zorlaşan hayat şartları altında ailelerine, çocuklarına bakmaya çalışıyoruz ancak bu adaletsizliğe karşı direnmeye ve haklarımızı korumaya adalet yerine bulana kadar direnmeye devam ediceğiz. Bizler köle değiliz işçiyiz!” dedi.

Aynur ve Süreyya Bektaş’a ‘devletten aldınız teşvik primlerine nereye harcadınız?‘ sorusunu yönelten Gördeğir bu konunun TBMM’de araştırılmasını istedi. ‘Çünkü bizler çalıştığımız fabrikada insan haklarına uymayan şartlarda çalıştırıldık, bir gün bile 8 saat çalıştırılmadık’ diyerek, kendilerinin insan hakları komisyonunda dinlenmesini talep etti.

80 kişilik katılımın olduğu basın açıklamasına, İşçi Meclisi, devrimci-demokratik kitle örgütleri ve CHPlilerin katılımının olduğu görüldü. Sıksık “direne direne kazanacağız”, “İşçiyiz haklıyız kazanacağız” , “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganlarının atıldığı basın açıklaması aynı gün Taksim’de olacak yürüyüş ve açıklamanın çağrısıyla sona erdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*