Anasayfa » GENÇLİK » Her Yer ODTÜ Her Yer Direniş!

Her Yer ODTÜ Her Yer Direniş!

Bugün 200′e yakın Hacettepe Üniversitesi öğrencisi ve çalışanı ODTÜ’de yaşanan olaylara karşılık Hacettepe Rektörü Murat Tuncer’in yaptığı açıklamayı sahiplenmediklerini ve direnen ODTÜ’lü öğrencilerin ve akademisyenlerin yanında olduklarını belirten bir yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdi. Saat 11.30′da Edebiyat Fakültesinde toplanan öğrenci ve çalışanlar buradan Rektörlüğe yürüyerek bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında Hacettepe Üniversitesi bileşenleri tarafından şunlar ifade edildi:

“ODTÜ olayları ile üniversite öğrencileri; savaş politikaları uygulayan, emperyalizmin aktif taşeronluğunu yapan, yeni YÖK yasasıyla bilimi sermayedarların eline teslim eden ve akademik özgürlüğü engelleyen AKP ve onun faşizmine geçit vermediklerini bir kez daha göstermişlerdir.

Bu olaylar üzerine medya tarafından başlatılan karalama kampanyası, bugün kabul edilemez bir hal alarak tüm üniversitelere sıçramıştır. Bir yerden düğmeye basılmış gibi görülen ve birbirinin tıpkısı basın açıklamalarıyla üniversiteler ODTÜ’ye karşı bir konum almaktadır. Görülüyor ki ODTÜ yalnızlaştırılmaya çalışılmaktadır.

Son olarak Hacettepe Üniversitesi Rektörü M. Tuncer de bu karalama kampanyasına katılmış ve ODTÜ’deki polis şiddetine karşı verilen direnişi ‘şiddet eylemi’ olarak değerlendirip kınamıştır.

Bizler Hacettepe bileşenleri olarak rektörlüğün açıklamasının bizlerin düşüncesini temsil etmediğini ilan ediyoruz. Bu düşünceler Hacettepe Üniversitesi kamusalının değil, sadece rektörlüğün kendi görüşleridir.

ODTÜ’de yaşananın açık bir polis şiddeti olduğunu biliyor ve bu planlı saldırıya karşı ODTÜ’lü öğrenciler ve öğretim elemanı arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu ilan ediyoruz.

Bizler bugün Murat Tuncer’in bu açıklamasıyla yarattığı kamusal kimliği reddediyoruz. Her yerin ODTÜ, heryerin direniş olduğu bu günde bizler üniversite bileşenleri olarak ‘Hacettepeli değil, ODTÜ’lüyüz!’ diyerek ODTÜ direnişini birkez daha selamlıyor ve ‘Üniversite ayakta, ODTÜ direniyor!’ sloganıyla bu onurlu mücadeleyi destekliyoruz.”

Hacettepe çalışanları ve öğrencileri ardından, ODTÜ’de 13.00′da düzenlenecek olan DEVLET TERÖRÜNE, POLİS ŞİDDETİNE, EMPERYALİZM VE NEO-LİBERALİZME KARŞI MEYDAN OKUMA! yürüyüşüne destek vermek amacıyla toplu gitme kararı alındı. 100′e yakın Hacettepeli ODTÜ’nün girişine geldiğinde ÖGB’nin barikatıyla karşılaştı. ODTÜ’ye girilmesine izin vermeyen ÖGB ile küçük bir arbede yaşandıktan sonra Devrim Stadı’na doğru yürüyüşe geçildi. Stad önünde ODTÜ’lü ve şehir dışından destek için gelen yaklaşık 5000 öğrenci ve akademisyenle buluşuldu ve mezuniyet törenlerindeki gibi bir geçişle tribünler selamlandı.

Stadyumda öğrenciler tarafından hep birlikte “ODTÜ AYAKTA” yazısı yazıldı. Etkinlikler daha sonra Sevinç Eratalay, Pınar Aydınlar, Nejat Yavaşoğulları, Redd üyesi Güneş Duru, Marsis, Grup Gündoğarken, Gülsen Tuncer, Beyoğlu Kumpanya ve Bandista’nın katılımıyla devam etti.

Etkinlik sırasında “Gençlik gelecek, gelecek Sosyalizmde!”, “Yaşasın halkların kardeşliği!”, “Yaşasın devrimci dayanışma!” sloganları atıldı.

Özellikle Bandista grubu atılan sloganların salt AKP karşıtlığı üzerinden yapılmasının yanlış olduğunu belirterek Enternasyonal sınıfsal mücadeleye kulak verilmesi gerektiğini söyledi. Bu açıklamalar Devrim Stadı’ndan gelen coşkulu alkışlarla desteklendi.

Etkinliklerde konuşmacılar Roboski katliamını kınayan açıklamalar da yaptı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*