Anasayfa » GENÇLİK » Baskı,Gözaltı Ve Tutuklamalarınız Gençliğe Sökmez

Baskı,Gözaltı Ve Tutuklamalarınız Gençliğe Sökmez

Mersin Üniversitesin’de geçtiğimiz ay faşistler tarafından yapılmaya çalışılan “anmanın” devrimci,ilerici ve yurtsever öğrenciler tarafından engellenmesi ve protesto edilmesi bahane gösterilerek polis, gaz bombaları ve coplarla öğrencilere saldırmış, 38 öğrenci gözaltına alnmış ve 4 öğrencide tutuklanmıştı.

Yaşanan bu sürecin ardından 6 Ocak günü 1 öğrenci daha gözaltına alınarak çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı. Bugün’de sabah saatlerinde yapılan ev baskınları sonucu, aralarında Sınıfsız okurunun da olduğu 6 öğrenci gözaltına alındı.

index

Dönem başından bu yana Mersin Üniversitesi ve birçok üniversitede artan faşist saldırıları bahane gösteren polis, kampüsler içerisinde adeta konuşlanmış vaziyette. Bir çok kampüste afiş asmak, stand açmak yasaklandı. Bu saldırılar kampüsleri “dikensiz gül bahçesine” çevirme niyetinin bir yansıması. YÖK A.Ş. eğitimin sermayeleşmesi ve piyasalaşması ekseninde yeniden bir yapılanmanın adımlarını atıyor. Eğitim sistemindeki gericileşme, piyasalaşma ve sermayeleşme politikaları karşısında sesini çıkartan, muhalefet eden, kampüslerde ki yaşam alanlarına sahip çıkan işçi öğrencilere yönelik baskılarda bu oranda artıyor.

Kürdistan’da yürütülen savaş ekseninde, bu savaşın en dinamik bileşenlerinin ve savaş karşısında sokakları tutuşturarak hesap soranların gençlik olması, aynı zamanda akademisyenlerin çatışmaların durmasına yönelik yaptıkları çağrı karşısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı tehdit ve saldırganlık,yandaş medya patronlarının daha da aymaz ve gerici dilleri ile linç kampanyasına dönüşmüştür. Cumhurbaşkanının yaptığı tehdit üzerine YÖK A.Ş soruşturma başlatarak ilerici ve aydın akedemsiyenleri susturmaya çalışmaktadır. Yaşanan bu gelişmelerin en sonunda mafya bozuntusu, her dönemin tetikçisi Sedat Peker vahşi bir dille oluk oluk kan akıtma çağrısı yapmıştır. Öğrencisinden, Akademisyenine yaşanan bu saldırılar karşısında tüm üniversite bileşenlerinin birlikte hareket etmesi gerekmektedir. Hendeklerin arkasında da kampüslerde de sisteme karşı öfkesi bilenen,büyüyen kitleler var.

 

universite-direnis

Her türlü baskı,yasak ve tutuklamalara karşı gençliğin öfkesi ve kararlılığı da dim dik ayakta duruyor. Yaşanan tüm bu saldırılara karşı birlikte örülecek bir mücadeleye ihtiyaç var. Gençlik hareketinin acilen bir araya gelerek güçlü bir mücadele hattı örmesi gerekiyor. Kampüslerde ki her türlü yasak ve baskılar karşısında dik bir duruş sergilemek, polislerin çeteler ve ögb ile birlikte üniversite bileşenlerine top yekün saldırılarına karşı birleşik,kitlesel ve militan bir karşı duruş örgütlemek gerekiyor. Bu en başta biz komünist gençlerin hedefi olmalı.

Baskılar, yasaklar ve tutuklamalar bizleri yıldıramaz. Mersin Üniversitesi başta olmak üzere tüm gözaltına alınan ve tutuklanan öğrenciler derhal serbest bırakılmalı.

Baskılar,gözaltılar,tutuklamalar bizi yıldıramaz…!
Gençlik gelecek, gelecek sosyalizm…!

Sınıfsız Dergisi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*