Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » ‘Hekimin emeği puan değildir’

‘Hekimin emeği puan değildir’

İSTANBUL (Etha)- İstanbul Üniversitesi Tıp Fakülteleri’nin Patoloji Anabilim Dalı’nda çalışan tıpta uzmanlık öğrencisi hekimler İstanbul Tıp Fakültesi’nde bir basın açıklaması yaptı. Dünden bu yana grevde olan hekimler, önce Poliklinikler binasına, ardından da Dekanlığa yürüdü.

“Geçinemiyoruz emeğimizin karşılığını istiyoruz” yazılı bir pankart açan hekimler, “Emekliliğe de yansıyacak ‘sabit’ ve ‘mantıklı’ maaş istiyoruz”, “Değişken ücret istemiyoruz”, “Köle miyiz, eğitim alan doktorlar mıyız?”, “Hekimin emeği puan değildir” yazılı dövizler taşıdı. “Asistan hekimiz köle değiliz”, “Hekimiz mağduruz” sloganları atan hekimler, İÜ Temel Bilimler önünde toplanarak, Poliklinikler’in önüne yürüdü ve burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Dr. Onur Gönüllü, “Bu basın açıklamasını kendimiz ve bizimle benzer koşullarda çalışan diğer asistan arkadaşlarımız için yapıyoruz, daha önce hiç olmadığımız kadar mutsuz ve huzursuzuz” dedi.

‘SAĞLIK ŞİRKETLERİN KAR HIRSINA KURBAN EDİLİYOR’

Yönetim kurulunun, haber vermeden ve çalışanlara danışmadan hekimlerin aldığı ücreti %50’ye varan bir oranda düşürdüğüne dikkat çeken Gönüllü, iş yükünün artmasına rağmen ücretlerinin düşürülmesinin hekimleri mağdur ettiğini belirtti. “Nöbet ertesi izni olmadan, kesintisiz 33 saat çalışan, hastayla karşı karşıya bırakılan diğer asistan arkadaşlarımız da bizimle aynı durumda” diyen Gönüllü, kötü yönetim yüzünden hastalarla hekimlerin karşı karşıya geldiğini, sağlık çalışanlarına uygulanan şiddetin günlük yaşamın bir parçası haline gelerek kabul gördüğünü söyledi.

“Sağlık hizmetleri özelleştirilerek, toplum sağlığı, büyük şirketlerin kar hırsına kurban ediliyor” diyen Gönüllü, sağlık hizmetinin parayla, puanla ölçülebilir bir şey olmadığının altını çizdi. “Mesleğimizi yapmak, eğitimimize ve işimize odaklanmak yerine, hakkımızı aramak zorunda bırakılmaktan dolayı üzgünüz” diyen Gönüllü, “Yönetici sıfatına sahip kişilerin hekimliğin anlamını unutmadıklarını göstermelerini bekliyoruz” dedi.

Dr. Onur Gönüllü, şöyle konuştu: “İÜ Tıp Fakültesi Patoloji asistanları olarak, maaş mağduriyetimizin acilen giderilmesini, emekliliğe yansıyacak emeğimizin karşılığına denk bir ücret, performans değil eğitim temelli bir çalışma, sağlığımıza tehdit oluşturmayacak dünya standartlarında bir çalışma koşulları için dünden itibaren iki günlüğüne iş bıraktık. İş bırakma esnasında hastaların mağdur olmaması için acil preparatlar bakılmaya devam edecek, gelen materyallerin bozulmaması için gerekli işlemler uygulanacaktır.”

Dekanlık, başhekimlik ve genel müdürlüğün taleplerini dikkate almasını isteyen Gönüllü, bunun bir uyarı eylemi olduğunu vurguladı, “Taleplerimizin sonuna dek arkasındayız” dedi.

‘HEKİMLERE “HASTA DEĞİL MÜŞTERİ” FELSEFESİ ÖĞRETİLİYOR’

Hekimler buradaki basın açıklamasının ardından İÜ Tıp Fak. Dekanlığı önüne bir yürüdü. Dekanlık önünde konuşan Türk Tabipler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Feray Kaya, “Uzmanlık eğitimi için başladığımız asistanlık sürecinde, yetersiz belki de hiç eğitim almadan hastanenin neredeyse tüm hizmet yükünü sırtlayarak devam ediyoruz, 36 saat aralıksız çalışıyor, yasal sürenin üstünde nöbet tutuyoruz. Bize söylenense bunun eğitimin bir parçası olduğu, bu hangi uzmanlık eğitiminin parçası?” diye sordu.

“Hasta değil müşteri” felsefesinin hekimlere öğretildiğini söyleyen Kaya, “Performans kaygısından uzak emekliye yansıyacak bir ücret alabildiğimiz sağlık ortamında hekimlik yapmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Aksaray Şube Başkanı Ersoy Adıgüzel ise, 9 Eylül Üniversitesi’nde asistan hekimlerin bir yol açtığını, bunun bütün hastanelere yayılması gerektiğini söyledi. “Hekimler mücadeleyi ortaklaştıracaktır, zaferle taçlandıracaktır” diyen Ersoy, “mücadelenizi saygıyla selamlıyoruz, hekimleri Mario gibi puan toplamaya iten sisteme karşı çıkıyoruz” dedi.

Üniversitede kurulan Taşeron İşçiler Derneği adına konuşan Cemal Bilgin, üniversitede yıllardır teşron işçi olarak çalıştıklarını belirterek, sorunların ortak olduğunu, ortak olmayan tek şeyin statüleri olduğunu söyledi. “Bizler hasta bakıcı, temizlik çalışanları olarak sizler ise hekimler olarak bu sıkıntıları hep beraber yaşıyoruz” diyen Bilgin, yönetimin çalışanları görmezden geldiğini vurguladı. Bilgin, “Hep beraber birlik içerisinde mücadele etmek zorundayız. Mücadeleniz mücadelemizdir” şeklinde konuştu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*