Anasayfa » GÜNDEM » HDP eşbaşkanları ve milletvekilleri evleri basılarak ve darp edilerek gözaltına alındı

HDP eşbaşkanları ve milletvekilleri evleri basılarak ve darp edilerek gözaltına alındı

Diyarbakır Büyükşehir Belediye eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınıp tutuklanmasının ardından, dün gece de HDP eşbaşkanları ile birlikte 11 HDP’li milletvekili, kapıları kırılarak, evleri basılarak, tartaklanarak gözaltına alındı.

Devletin facebook, twitter, You.tube’a erişim engeli koyarak Ankara, Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Van ve Bingöl’de zırhlı birlikler yığarak yaptığı ev baskınlarında, HDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, HDP Meclis Grup Sözcüsü İdris Baluken, milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Gülser Yıldırım, Ziya Pir, Nursel Aydoğan, Leyla Birlik, Ferhat Encü, Selma Irmak, Abdullah Zeydan darp edilerek gözaltına alındılar.

İç İşleri Bakanlığı, zorla ve darb edilerek gözaltına alınan milletvekilleri için “yakalandılar” türünden niyet ve hedefi belirten bir açıklama yaptı.

Demirtaş ve Yüksekdağ, “terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek, cumhurbaşkanına hakaret, suç işlemeye alenen tahrik, devletin birliğini ve bütünlüğün bozmaya teşebbüs” gibi beylik “anti-terör” kodlu demagojilerle tutuklanma istemiyle jet hızıyla mahkemeye sevkedildi.

HDP, BDP, DTK, KJA temsilcileri, Diyarbakır HDP binasında yaptıkları basın açıklamasında, herkesi tüm illerdeki HDP binalarının önünde toplanmaya ve direnişe çağırdı.

Geriye kalan HDP milletvekilleri Meclis’te bir açıklama yaparak, “Kürtleri teslim almak, köleleştirmek istiyorlar. Köleleştirme politikalarına boyun eğmeyeceğiz. Direndik, direneceğiz” diyerek, direniş çağrısı yaptılar.

KCK “Artık sözün bittiği yerdir. Bu açıdan Kürdistan’ın her yerindeki ve dünyadaki Kürtler de bu saldırıya karşı ayağa kalkmalıdır” açıklaması yaptı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*