Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » HD İskender’den bir işçi mektubu: kahrolsun ücretli kölelik düzeni

HD İskender’den bir işçi mektubu: kahrolsun ücretli kölelik düzeni

Damak tadları fabrika ayarlarına dönmüş bir toplumun iskenderi. Az maliyet, azami kar için ucuz emekle üretilmiş, kalitesiz, yapay et ve tereyağ ile doğal gaz ateşinde muhteşem kanserojen başarı.

Bydöner, HD iskender gibi yerlerde bir çoğumuz iskender yiyormuş gibi yapmışızdır, özellikle işçiler için cazip mekanlardır, aşırı kalabalık ve etrafta aynı zamanda çalışan çok işçi vardır, yalnız buna rağmen istediğiniz siparişin yanlış gelme olasılığı baya yüksektir, acılı isterseniz acısız, bol tereyağı istersiniz ama az tereyağı, hemen gelsin istersiniz ama bir türlü gelmez, öfkelenir, sinirlenir atar yaparsınız ama orada pişen sadece ucuz et ve tereyağ değil, mesai ücreti ödenmeyen, 12,5 saate varan çalışmayla tüm gün ayakta bekleyen, aynı lafları ve kelimeleri aklın tutmaya çalışan, dikkati dağılan ve artık robotlaşan işçilerin emeğidir. İşçilerin her şeye rağmen sermaye köleliğine karşı mücadele arayışı, kapitalizm tersine çevrilmeden bitmicektir.

HD İskerder’da çalışan ve bize mektup yazan bir restorant işçisi yaşadıklarını kısa cümlelerle şu şekilde açıklıyor:

Değerli sınıf kardeşlerim, hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

Ben HD İskender Ankara şubesinde çalışmakta olan garson yardımcısıyım, bütün işçi arkadaşlarımın olduğu gibi bizim çalışma koşullarımız da kölece, on buçuk saat çalıştırılıyoruz ve bu saat bazen 11 ve bazen de 12 buçuk saati buluyor. Ve hiçbir mesai ücreti ödenmeden kölece çalıştırılıyoruz. Ve bütün işçilere vardiyalı çalışıyormuş gibi imza artırılmaktadır. İşçilerden sürekli üretim ve hizmet istenmektedir. “Kurumsal bir şirket” olan HD İskender işçileri sömürerek kurumsal bir şirket kimliğine bürünmüştür. Müşterilere verilen ürün pahalı olmasına rağmen asgari ücret gibi yaşam sınırının altında ücret ile çalıştırma vardır. Bütün işçi sınıfı olarak bu vahim hale gelmiş kölelik şartlarında çalışmaya karşı mücadele etmekten başka çaremiz yok.

İşçinin işçiden başka dostu yok. Kahrolsun ücretli kölelik düzeni..!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*